Dăncilă s-a întâlnit cu ambasadorul german la Bucureşti. Accentul a fost pus pe dezvoltarea dialogului politic şi cooperării economice

Premierul Viorica Dăncilă l-a primit joi, la Palatul Victoria, pe Cord Meier-Klodt, ambasadorul Republicii Federale Germania la Bucureşti, într-o vizită de curtoazie, în cadrul discuţiilor accentul fiind pus pe interesul comun pentru consolidarea şi dezvoltarea în continuare a dialogului politic şi a cooperării economice dintre cele două state.
Filip Stan
22 feb. 2018, 16:36
Dăncilă s-a întâlnit cu ambasadorul german la Bucureşti. Accentul a fost pus pe dezvoltarea dialogului politic şi cooperării economice

Prim-ministrul Dăncilă a subliniat că relaţiile excelente dintre România şi RF Germania se bazează şi pe strânse legături interpersonale, atât din perspectiva etnicilor germani din România, cât şi a contribuţiei originarilor germani din România stabiliţi în Germania.

În cadrul întrevederii, premierul român a menţionat că Germania este primul partener comercial al României şi al doilea mare investitor în economia noastră naţională şi şi-a exprimat deschiderea faţă de iniţierea unui dialog cu reprezentanţii companiilor germane.

De asemenea, prim-ministrul Viorica Dăncilă a precizat că se doreşte o cooperare intensă în domeniul cercetării şi producţiei pentru promovarea electromobilităţii şi a stocării de energie, dar şi în domeniul digitalizării.

Totodată, se arată în comunicat, şeful Executivului a subliniat că doreşte continuarea şi intensificarea colaborării pentru pregătirea forţei de muncă în sistem dual, la nivelul tuturor regiunilor din România.

„Referindu-se la preluarea de către România a preşedinţiei Consiliului UE începând cu 1 ianuarie 2019, demnitarul român a oferit asigurări că ţara noastră va acţiona ca un partener activ şi constructiv, având ca premisă o abordare unitară, pro-europeană, care este susţinută atât la nivelul autorităţilor române în ansamblu, cât şi al cetăţenilor”, precizează sursa citată.

Conform comunicatului, pe agenda discuţiilor au figurat, de asemenea, cooperarea sectorială dintre cele două state şi importanţa unei cooperări româno-germane aprofundate în plan european.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Cum se înțeleg „cea mai frumoasă actriță din lume” și fotbalistul marocan acuzat de viol, la 3 ani de la divorț: ”Am eșuat ca soț și soție”
Capital.ro
Ce ar însemna categoria „junk” pentru România. Statul ar putea rămâne fără bani dacă scade ratingul de țară
Playtech.ro
Cu ce document nu poate ieși un copil din România? Confuzia care îi poate lăsa pe mulți părinți în aeroport
Adevarul
„Cel mai bine păstrat secret din Europa”. Insula spectaculoasă din Italia, alternativa ieftină la Coasta Amalfi
wowbiz.ro
Andreea Ibacka a izbucnit în plâns! Ce a emoționat-o până la lacrimi pe vedetă: „Nu-mi mai e rușine să fiu vulnerabilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
Naum, dat pe spate de un tânăr jucător român: ”A vorbit excelent, unde ați mai auzit asta? Înseamnă că are educație, trebuie să mai aibă și fotbal”
MediaFlux
Se închid spitalele! Grevă generală în sănătate
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România