DANEMARCA U21 – ROMANIA U21 2-1 în preliminariile EURO 2021. Coman a ratat un penalty la ultima fază!

România U21 a început cu înfrângere campania pentru calificarea la Euro 2021, 1-2 cu Danemarca U21, marţi, la Aalbog. "Tricolorii" au fost conduşi cu 2-0, au revenit prin golul lui Coman, apoi fotbalistul de la FCSB a ratat un penalty în minutul 90+3.

10 sept. 2019, 17:57

Danemarca a deschis scorul încă din minutul 3, când Andreas Skov Olsen (19 ani) n-a fost atacat de nimeni în careu și a marcat la colțul lung. Naționala lui Mirel Rădoi a continuat să aibă probleme și n-a prea ieșit din propria jumătate până în minutul 33, dar șutul lui Darius Olaru a fost respins de portarul advers.

Repriza secundă tot danezii au început-o mai bine. În minutul 56, Rațiu a dat o pasă greșită la mijlocul terenului, mingea a ajuns la danezi, care au dus balonul în careu și Olsen a realizat dubla. Golul nostru de onoare a venit cu 10 minute înainte de final, când Coman a prins un șut superb de la 25 de metri și a adus aminte de reușita din partida cu Anglia, de la EURO 2019. Tot Coman a fost în centrul atenției și în prelungirile partidei, de această dată într-un mod negativ. Ganea a scos un penalty și Coman a executat în dreapta portarului, acesta respingând în corner!

DANEMARCA U21 ROMANIA U21 2-1 (1-0)

Olsen 3, 56 / Coman 80

DANEMARCA U21: Christensen – Anyembe, Sorensen, Nelsson, Poulsen – Hjulmand (46 Andersen), Nartey, Holse (86 Madsen) – Olsen, Bruun Larsen, Dreyer. Rezerve: Vindhal-Jensen – Odgaard, Jensen, Ibsen, Amundsen, Damsgaard, Madsen, Kofod, Rasmussen. Antrenor: Albert Capellas Herms.

ROMANIA U21: Aioani – Rațiu (66 Velisar), Pașcanu, Dima (66 Chindriş), Boboc – Dragomir (651 Vl. Dragomir), T. Băluță, Olaru – Drăguș (66 Dobre), Ad. Petre (73 G. Ganea), Fl. Coman. Rezerve: Dur-Bozoancă – R. Grigore, G. Ganea, Oaidă, Chindriș, Velisar, A. Ciobanu, Neicuțescu, Dobre. Antrenor: Mirel Rădoi.

GRUPA 8

S-au jucat:

6 septembrie 2019: Ucraina – Finlanda 2-0, Irlanda de Nord – Malta 0-0

10 septembrie: Ucraina – Malta 4-0, Finlanda – Irlanda de Nord 1-1, Danemarca – România 2-1