Daniel Băluță a participat joi, 13 noiembrie, la un interviu televizat pentru Digi24, unde a răspuns întrebărilor jurnalistului Claudiu Pândaru.
Primar al Sectorului 4 și candidat din partea PSD pentru Primăria Capitalei, Daniel Băluță a fost întrebat dacă Nicușor Dan a fost un primar bun pentru București. Acesta a transmis că președintele a făcut tot ce îi stă în putință pentru a face lucruri bune pentru bucureșteni.
„Domnul Nicușor Dan este astăzi președintele României. El a fost votat de 6 milioane de oameni. Respectul pe care este normal, ca cetățean al României, să îl am pentru această instituție mă determină să vă spun că domnul primar Nicușor Dan a făcut tot ceea ce i-a stat în putință pentru a face lucruri cât mai bune pentru bucureșteni.”, a răspuns Daniel Băluță.
Candidatul PSD pentru Primăria Capitalei mai transmite că susține referendumul inițiat de Nicușor Dan și validat de bucureșteni privind colectarea și împărțirea banilor din taxe și impozite la nivelul Bucureștiului, prin care mai mulți bani ajung la Primăria Capitalei decât la primăriile de sector.
„Folosesc exemplul bugetului pe anul 2025 pe care îl are Sectorul 4. Avem un buget de aproximativ 7 miliarde de lei. 10% din bani reprezintă alocările pe care Guvernul României ni le dă, iar restul de 90% este reprezentată de bani europeni. […] Alocări bugetare. din păcate, indiferent de guvernul pe care l-am avut, Sectorul patru, cu penultimul buget din București, nu am avut, din păcate, partea de fonduri suplimentare.”, arată Băluță.
Citește și : Prima retragere din cursa pentru Primăria Capitalei. Fostul primar acuză un climat electoral profund viciat
El salută referendumul și spune că acesta trebuie implementat pentru ca Bucureștiul să își poată rezolva problemele în mod unitar.
„Ceea ce bucureștenii au consimțit prin referendum reprezintă o idee foarte bună. Capitala, pentru a-și rezolva în mod unitar problemele și a se concentra pe ceea ce înseamnă termie, pe ceea ce înseamnă spitale, pe ceea ce înseamnă infrastructură în general, pe ceea ce înseamnă ajutorarea comunităților defavorizate, are nevoie de mai mulți bani, iar referendumul pe care fostul primar al Capitalei l-a propus spre aprobare bucureștenilor nu este o chestiune opțională, este un must și trebuie să se implementeze și fac parte din categoria celor care aprobă această modalitate de alocare a banilor în București”, a atras atenția Daniel Băluță.