Daniel Diaconescu, şeful interimar ANAF, a fost 8 ani ofiţer SRI

Daniel Diaconescu, numit şef interimar al ANAF după demiterea lui Gelu Ştefan Diaconu, scrie în CV-ul său postat pe pagina Ministerului de Finanţe că a lucrat timp de 8 ani pentru SRI, în cadrul Direcţiei de Combatere a Criminalităţii Transfrontaliere.
Filip Stan
15 feb. 2016, 18:38
Daniel Diaconescu, şeful interimar ANAF, a fost 8 ani ofiţer SRI

Daniel Diaconescu, născut în 1971, a absolvit în 1996 un masterat la Facultatea de Inginerie a Universităţii din Piteşti, ale cărei cursuri le urmase, cu specializarea „Cercetarea, proiectarea si exploatarea in domeniul transporturilor”. Tot până în 1996 a lucrat la Automobile Dacia, ca inginer de cercetare.

În 1996, cariera lui a suferit o turnură bruscă. Din octombrie 1996 şi până în octombrie 2004, Daniel Diaconescu a activat ca ofiţer SRI, la Direcţia de Combatare a Criminalităţii Transfrontaliere, având atribuţii de intelligence în domeniul prevenirii şi combaterii criminalităţii economico-financiare şi în domeniul prevenirii şi combaterii corupţiei, potrivit aceluiaşi CV.

După ce a activat ca ofiţer SRI, Daniel Diaconescu a lucrat pentru guvern, consilier în cadrul Autorităţii Naţionale de Control (octombrie 2004 – mai 2005), Departamentul pentru Luptă Antifraudă în cadrul Cancelariei Primului-Ministru (mai 2005 – mai 2009), consilier la Ministerul Justiţiei (2007, 2009), iar din 2009 lucrează la ANAF.

Daniel Diaconescu a absolvit şi Colegiul Naţional de Apărare în 2006, unde a studiat Managementul activităţilor circumscrise strategiei de securitate naţională.

Daniel Diaconescu a fost numit şef interimar al ANAF după ce premierul Dacian Cioloş l-a demis pe Gelu Ştefan Diaconu, care este cercetat, alături de adjunctul său, în dosarul deputaţilor Nicolae Păun – Mădălin Voicu.

Potrivit declaraţiei sale de avere din mai 2015, Daniel Diaconescu Diaconescu deţine împreună cu soţia două terenuri intravilane în judeţul Argeş, unul de 4.400 metri pătraţi din anul 2004, iar celălalt cu o suprafaţă de 2.648 metri pătraţi, din anul 2010. Totodată, cei doi au un apartament în Bucureşti de 81 metri pătraţi, din anul 2006, iar soţia mai are o casă de locuit în Valea Mare din anul 1988, cu o suprafaţă de 88 metri pătraţi.

Noul şef al ANAF are două autoturisme, un BMW din anul 2009 şi un Peugeot din 2012.

Citeşte şi: Cine este Daniel Diaconescu, noul şef ANAF, şi ce AVERE are

DailyBusiness
Pfizer cere României despăgubiri de 500 de milioane de euro într-un proces privind vaccinurile anti-COVID
Spynews
Când va fi înmormântat Mario Berinde, copilul ucis în Timiș. Familia lui a făcut anunțul trist
Fanatik.ro
Cum arată clasamentul coeficienților UEFA după Dinamo Zagreb – FCSB 4-1. Lovitură pentru tot fotbalul românesc! Ce șansă ratează SuperLiga
Capital.ro
Taxa de parcare crește în marile orașe, chiar și la parcările de la bloc. Tarife 2026 pentru șoferi în București, Cluj, Timișoara, Constanța și Iași
Playtech.ro
Traian Băsescu a ajuns de nerecunoscut! Imaginile de necrezut au fost date la TV, ce se întâmplă cu fostul preşedinte
Adevarul
Autostrada cu tuneluri din vestul României, realizată pe jumătate. Câți metri au mai rămas de excavat din galerii
wowbiz.ro
Primele declarații ale mamei lui Alin, băiatul de 15 ani ucis în Timiș! Femeia îi anunțase dispariția cu doar două zile înainte de a fi găsit mort
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Când și unde va fi înmormântat Mario Alin. Anunțul făcut de familia adolescentului
iamsport.ro
Uluitor! Angelo Niculescu a spus înainte să moară de ce nu a jucat Nicolae Dobrin în Mexic: ”Inadmisibil, lipsă de conștiință!”
MediaFlux
Mutarea care schimbă jocul. Ce cadou îi face Trump lui Zelenski
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day