Daniel Dragomir, plângere penală împotriva unor ofiţeri SRI şi procurori pentru „echipe mixte”: Kovesi va trebui să răspundă penal

Fostul ofiţer SRI Daniel Dragomir a mers, miercuri, la Parchetul General, unde a depus o plângere penală împotriva mai multor ofiţeri de informaţii şi procurori din România, acuzându-i pe aceştia de implicare în activităţi abuzive şi ilegale.
Iulian Tudor
30 mai 2018, 09:02

"Plângerea este depusă, deţin şi probele necesare ca să arăt modul în care şi-au derulat activitatea în echipe mixte, în planuri comune de acţiune dintre SRI şi DNA, în special, şi cum se trimiteau note de informare clasificate, care ajungeau la judecători. Nu erau puse la dispoziţia apărătorilor sau inculpaţilor în aşa fel încât să securizeze condamnările. Plângerea se referă la perioada în care eu eram activ şi, mai ales, la perioada în care eu nu mai eram activ. (..) În situaţia în care Parchetul General va considera necesar şi va începe o investigaţie în acest caz, voi reveni. În situaţia în care parchetul nu va face ceea trebuie, adică va băga sub preş, plângerea o voi face publica şi o veţi vedea cu toţii", a declarat Daniel Dragomir după de a depus plângerea, potrivit Mediafax.

Întrebat dacă George Maior şi Florian Coldea ar putea fi audiaţi, fostul ofiţer SRI a susţinut că este necesar.

"Şi domnul Dumbrava şi doamna Kovesi să vină pe la parchet să dea cu subsemnatul şi dacă este cazul şi au încălcat legea, aşa cum eu spun, să meargă la puşcărie prima dată. (..) Cred că doamna Kovesi va trebui să răspundă penal pentru faptele domniei sale şi pentru ceea ce a făcut în România în ultimii ani împotriva propriilor cetăţeni şi a abuzurilor în care le-a comis. În dosarul meu există probe şi documente care atestă implicarea serviciului de informaţii. (..) Poate domnul Horodniceanu poate o să ne povestească cum a lucrat cu domnul Coldea în acest dosar (n.r. BlackCube)", a precizat acesta.

„Plângerea este depusă, deţin şi probele necesare ca să arăt modul în care şi-au derulat activitatea în echipe mixte, în planuri comune de acţiune dintre SRI şi DNA, în special, şi cum se trimiteau note de informare clasificate, care ajungeau la judecători. Nu erau puse la dispoziţia apărătorilor sau inculpaţilor în aşa fel încât să securizeze condamnările. Plângerea se referă la perioada în care eu eram activ şi, mai ales, la perioada în care eu nu mai eram activ. (..) În situaţia în care Parchetul General va considera necesar şi va începe o investigaţie în acest caz, voi reveni. În situaţia în care parchetul nu va face ceea trebuie, adică va băga sub preş, plângerea o voi face publica şi o veţi vedea cu toţii”, a declarat Daniel Dragomir după de a depus plângerea, potrivit Mediafax.

Întrebat dacă George Maior şi Florian Coldea ar putea fi audiaţi, fostul ofiţer SRI a susţinut că este necesar.

„Şi domnul Dumbrava şi doamna Kovesi să vină pe la parchet să dea cu subsemnatul şi dacă este cazul şi au încălcat legea, aşa cum eu spun, să meargă la puşcărie prima dată. (..) Cred că doamna Kovesi va trebui să răspundă penal pentru faptele domniei sale şi pentru ceea ce a făcut în România în ultimii ani împotriva propriilor cetăţeni şi a abuzurilor în care le-a comis. În dosarul meu există probe şi documente care atestă implicarea serviciului de informaţii. (..) Poate domnul Horodniceanu poate o să ne povestească cum a lucrat cu domnul Coldea în acest dosar (n.r. BlackCube)”, a precizat acesta.

DailyBusiness
Zeci de români, țepuiți pentru o vacanță în Zanzibar. Au plătit în jur de 73.000 de euro: „Nu a existat niciodată intenția de a fi organizată”
Spynews
Ce bine arată Mara Banică în costum de baie, în Maldive! Imagini senzaționale cu prezentatoarea de la Antena Stars | VIDEO
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Vehiculul cu țepi uriașe dezvoltat de soldații ucraineni. Arată precum o cușcă și blochează atacurile inamicului
Capital.ro
Doliu în televiziune! A murit cel mai mare prezentator TV. A inspirat generații întregi
Playtech.ro
Salariile badantelor din Elveția în 2025. Cât câștigă lunar îngrijitoarele de bătrâni
Adevarul
„Țiganii, țiganii”. „Intelectualii” kosovari, trivialități la adresa românilor, după victoria FCSB de la Priștina
wowbiz.ro
Accident grav pe Autostrada Soarelui! Nouă mașini au fost implicate, iar traficul blocat. Breaking news
Evz.ro
România se pregătește pentru o toamnă cu temperaturi neobișnuit de ridicate
Prosport.ro
Apariția care le-a tăiat respirația. Cea mai frumoasă prezentatoare TV din Albania a atras toate privirile
kanald.ro
Cătălina și Andrei sunt cei doi soți implicați în accidentul grav din Târgu Frumos. Bărbatul a murit pe loc, iar soția sa și cele două fetițe se luptă acum pentru viața lor
Cancan.ro
De ce a lipsit Nicușor Dan de la Ziua Marinei? Motivul ireal pentru care tocmai Comandatul Suprem nu e prezent
iamsport.ro
Dan Alexa a rămas perplex! Ce făcea Tamaș la 9 dimineața după o noapte de beție: ”Bă, ești nebun?!”
MediaFlux
EXCLUSIV. La 85 de ani, bunica Ioana vinde flori și dovlecei la colț de stradă. „Când se vor termina, se duc și speranțele mele la un ban în plus pentru mâncare”
stirilekanald.ro
Cine sunt soții implicați în accidentul de la Tg Frumos: Andrei a murit, Cătălina și cele două fetițe sunt în stare critică
Horoscop rune 15 august 2025. Mesaje importante pentru nativi în această zi