David Popovici a câştigat medalia de aur la proba de 200 m liber. Performanţa uluitoare a înotătorului la Europenele în bazin scurt

06 11. 2021, 18:15

David Popovici a câştigat medalia de aur, după ce şi-a surclasat adversarii şi a obţinut un timp de 1 min 42 sec 12/100 în proba de 200 de metri liber.

La doar 17 ani, David Popovici şi-a trecut în palmares primul său titlu continental la seniori. Înotătorul român a stabilit astfel şi un nou record naţional la 17, 18 şi +19 ani, conform Agerpres.

David Popovici a câştigat medalia de aur la proba de 200 m liber. A avut şi cel mai bun timp în semifinale

David Popovici a fost urmat în clasamentul final de doi olandezi, Luc Kroon (1 min 42 sec 20/100) şi Stan Pijnenburg (1 min 42 sec 51/100). Popovici fusese înregistrat cu cel mai bun timp şi în semifinale, 1 min 43 sec 08/100.

Sportivul a câştigat a treia medalie pentru România la Europenele în bazin scurt de la Kazan, după argintul şi bronzul obţinute de Robert Glinţă la 100 m spate, respectiv 50 metri spate, notează sursa citată.

Tot sâmbătă, Robert Glinţă şi David Popovici s-au calificat în semifinalele probei de 100 m liber. Glinţă a fost înregistrat cu al şaptelea timp din serii, 46 sec 74/100, un nou record naţional, iar Popovici a fost al 15-lea, în 47 sec 30/100. Ei vor evolua sâmbătă seara în semifinale.

Citeşte şi: Rezultate excepţionale pentru înotătorii români. Medalie de argint pentru Robert Glinţă, calificare spectaculoasă pentru David Popovici

Vlad Stancu (16 ani) a fost al 12-lea în serii la 800 m liber, cu timpul de 7 min 48 sec 10/100, stabilind un nou record naţional al probei la categoriile de 16, 17, 18 şi 19+ ani, însă ratând calificarea în finală.

Citeşte şi: Tragedie trasă la indigo. Hocheistul Duşan Paşek s-a sinucis la doar 36 de ani, asemenea tatălui său, hocheist de naţională, care s-a omorât la 37 de ani