De ce înşală bărbaţii?

Nici nu poti sa deschizi vreun ziar in zilele noastre, fara sa-ti atraga imediat atentia un scandal sexual de proportii, in care un barbat important al societatii a calcat stramb si a fost prins.
Alina Costache
04 oct. 2018, 12:29
De ce înşală bărbaţii?

Site-ul Womanshealthmag.com lamureste problema si explica, totodata, care sunt motoarele care stau la baza inselaciunii in cuplu. 

1. De ce unii politicienii nu-ti pot tine fermoarele inchise

Psihologii explica faptul ca adesea este o chestiune care tine de putere. In randul politicienilor exista personaje care au avut un parcurs exemplar in liceu si facultate si care si-au pastrat virginitatea intacta pana la absolvire, cel mai probabil. Insa, o data ce se trezesc ca dispun de putere… incep sa nu mai reziste tentatiilor. Acest tip de politicienii seamana cu vedetele. Vedetele au fani si sunt sexy. Si mai ales daca prin liceu erau considerati tocilari… Acum e momentul razbunarii… Conisdera ca au lumea la picioare si fac tot ce le trece prin cap. Totodata, mai exista si o linie fina intre ego si nesiguranta, care poate alimenta un comportament rau la o persoana frustrata si plina de complexe. 

2. Barbati se pricep de minune la a trai vieti duble

Si totusi… de ce doamnele politicieni nu au acelasi comportament ca si masculii cu aceeasi ocupatie? Daca Bill Clinton a facut inconjorul lumii cu povestea lui, nimeni nu a auzit vreo neregula si despre Hillary Clinton. Specialistii explica faptul ca femeile nu au aceeasi nevoie de a-si razbuna statutul de tocilare si frustrarile din liceu precum barbatii. Oamenii adesea folosesc sexul ca o modalitate de a-si demonstra vrednicia sau capacitatile deosebite pe care ei cred ca le au. Femeile nu fac asta si, in plus, au tendinta de a nu separa dragostea si sexul. In plus, neuroendocrinologii sustin ca separarea informatiilor in creier, circula mai bine la femei decat la barbati. 

Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR. RO.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Olimpiu Moruţan suferă de alergie la ambrozie, care afectează milioane de români: „Dorm foarte greu! Este dificil”
Capital.ro
Primești bani ca să călătorești prin Europa timp de 8 săptămâni. Ce trebuie să facă persoana aleasă
Playtech.ro
Românii cheltuie mai puțin pentru servicii. Domeniile în care încasările au scăzut cel mai mult în 2026
Adevarul
Marea ipocrizie de la Evaluarea Națională: de ce preferăm note umflate în locul unei testări reale
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
A spus care ar fi motivul real pentru care Baiaram nu a plecat încă de la Craiova: ”Asta e de fapt povestea!”
MediaFlux
Războiul merdenelelor vs. croissante continuă, chiar dacă La Mița Biciclista și Edmond Niculușcă și-au pus cenușă în cap și și-au cerut, târziu, scuze. Nea Mihai a dat lovitura, în timp ce primarul Ciucu s-a băgat și el în seamă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat