De ce nu se dau bani de la stat şi zile libere pentru toţi părinţii ai căror copii fac şcoală online. Explicaţiile ministrului Muncii

Ministrul Muncii a explicat de ce nu se dau bani de la stat și zile libere pentru toți părinții ai căror copii fac școală online. Violeta Alexandru spune că absența părinţilor de la serviciu pe o durată lungă îi afectează în mod direct pe ei și pe angajatori.
Alina Costache
17 sept. 2020, 06:54
De ce nu se dau bani de la stat şi zile libere pentru toţi părinţii ai căror copii fac şcoală online. Explicaţiile ministrului Muncii

Ministrul Muncii vine cu o explicaţie, după ce mai mulţi părinţi au semnalat faptul că deși școlile au decis ca elevii de până la 12 ani să învețe în sistem online sau hibrid, prevederile OUG 147/2020, prin care se acordă zile libere și plata unei indemnizații, nu se pot aplica decât daca există cazuri de infectare în acea școală, iar decizia vine de la DSP după o anchetă epidemiologică.

„Pentru noul an școlar, se vor acorda, prin OUG nr. 147/2020, zile libere plătite unuia dintre părinți pentru supravegherea copilului/copiilor atunci când, în baza anchetei epidemiologice a Direcției de Sănătate Publică din județ/Municipiul București, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență decide suspendarea prezenței fizice, cursurile urmând a se desfășura în format online.

Nu toţi părinţii elevilor care învaţă online primesc concediu plătit de la serviciu. Ce le-a scăpat autorităţilor

Înțeleg bine îngrijorarea părinților, a cadrelor didactice, a reprezentanților autorităților publice locale și, într-adevăr, trebuie să se ia toate măsurile de protecție. Trebuie să discutăm constant cu cei mici pentru a le reaminti despre cât este de important să fie atenți și să urmeze regulile de protecție împotriva răspândirii Covid. Toate aceste lucruri trebuie făcute constant.

Revenirea copiilor la școală este importantă. La fel și a părinților la serviciu. Absența lor de la serviciu pe o durată lungă îi afectează în mod direct, în primul rând, pe dânșii pentru că vor avea de recuperat ulterior revenirii la muncă și, în al doilea rând, pe angajatori – oameni care au nevoie de ei pentru continuarea în bune condiții a activității societății/instituției”, a spus Violeta Alexandru, potrivit Edupedu.ro.

Ministrul explică faptul că autoritățile publice locale pot organiza after-school-uri și că a mai făcut un apel pentru așa ceva în vară.

„Mă bazez pe autoritățile publice locale să se implice mai mult, de exemplu, să își pună problema organizării, în depline condiții de siguranță, de servicii suport pentru supravegherea copiilor. Am făcut acest apel cu câteva luni în urmă, la finalul anteriorului an școlar și mi-am dorit ca, de atunci, autoritățile locale să înceapă organizarea acestor servicii pentru cei care au nevoie să apeleze la ele”, susține Violeta Alexandru.

DailyBusiness
România poate deveni furnizor regional de kerosen pentru Europa
Spynews
Cântăreț celebru, arestat după ce o fată dezmembrată a fost găsită în portbagajul mașinii lui! Fanii sunt în stare de șoc
Fanatik.ro
Cornel Dinu îl face praf pe Gică Hagi: „Nu e pregătit să fie selecționerul României”
Capital.ro
Alocația copilului în 2026. Plata poate fi suspendată fără notificare. Ce trebuie să facă părinții
Playtech.ro
Cât a ajuns să coste școala privată în România în 2026. Harta taxelor din marile orașe
Adevarul
„Operațiunea Amurg”: Se pregătește o lovitură de stat împotriva lui Putin?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira vine cu o „replică” zguduitoare. Ce a apărut pe pagina artistului la scurt timp după ce Codruța a vorbit despre divorț : „Mă știu curat și drept”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un microbuz plin cu copii s-a ciocnit violent cu un autoturism, în județul Mureș. Zece persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Momentul care i-a rupt sufletul în două Nadiei Comăneci: ”Dacă ar fi știut mama, ar fi intrat într-o panică de nedescris” 
MediaFlux
Cine este și cum arată fosta soție a noului premier al Ungariei. Péter Magyar a fost căsătorit cu o femeie superbă!
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj