De ce votul din 1 decembrie este despre stabilitate economică și continuarea investițiilor, nu despre scandalul dreapta vs suveraniști

Pentru a putea respecta reducerea deficitului, avem nevoie de stabilitate economică și continuarea reformelor și a investițiilor din guvernarea PSD.
Filip Stan
27 nov. 2024, 17:50
De ce votul din 1 decembrie este despre stabilitate economică și continuarea investițiilor, nu despre scandalul dreapta vs suveraniști

Prin noul plan aprobat la Bruxelles, România este obligată să mențină stabilitatea fiscală pentru a evita procedura de deficit excesiv. Aceasta vizează statele UE cu un deficit bugetar de peste 3% din PIB.

Fondurile europene, esențiale pentru creșterea economică

Intrarea în procedură de deficit excesiv ar forța România să înghețe salariile și pensiile, să reducă masiv cheltuielile bugetare și să amâne investițiile majore. Mai mult, aceste măsuri ar afecta accesul la fonduri europene și ar crește dobânzile la împrumuturi, punând o presiune suplimentară asupra economiei.

Stabilitatea fiscală, asigurată prin continuarea reformelor PSD

Un rol major în evitarea acestui scenariu este continuarea calendarului de reforme stipulate în planul de ajustare agreat cu UE și garanția unei stabilități fiscale.

Adrian Năstase crede despre Călin Georgescu că ”a avut un șoc în viață”, în urma căruia a devenit ”mesianic”. Sfatul lui Năstase pentru parlamentare: ”Votaţi candidaţii PSD şi PNL, sperând că trenul nostru spre viitor nu va deraia de pe şine”

PSD, prin măsurile adoptate la guvernare, a demonstrat că poate asigura sustenabilitatea fiscală fără a sacrifica protecția socială sau investițiile strategice. Prin prioritizarea reformelor și gestionarea eficientă a resurselor, România poate evita astfel măsuri drastice și își poate menține creșterea economică.

CMF 11240017

 

 

 

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Alertă de căldură extremă în România! ANM a anunțat un nou val de temperaturi de 39 de grade
Fanatik.ro
Universitatea Craiova a transferat unul dintre cei mai promiţători jucători de la FC U! Reacţia lui Adrian Mititelu: „I-am zis că îl las oriunde, dar nu acolo!”
Capital.ro
Ajutor pentru fermierii afectați de seceta din 2025. MADR pregătește despăgubiri de până la 333 de lei pe hectar
Playtech.ro
Reguli noi pentru prima de carieră didactică 2026. Ce document trebuie încărcat obligatoriu în aplicația STS
Adevarul
Concursul pentru directorii de școli revine, dar nu va aduce liderii de care are nevoie educația
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Luca, tânărul de 18 de ani care și-a pierdut viața în urma tragediei din Vrancea. Visa la o carieră în medicină
iamsport.ro
107 de milioane de lei! Fostul patron de la FCSB are un succes imens
MediaFlux
PAPARAZZI Gogoașă de la Trăsniți în NATO, șofer de ridesharing! Mașina de zeci de mii de euro pe care o conduce prin București fostul actor FOTO
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România