De la 1 martie, fermierii pot accesa fonduri europene cu o valoare totală de peste 2,6 miliarde de euro

De la 1 martie fermierii pot accesa fonduri europene pe baza deschiderii unor angajamente în cadrul măsurilor de agro-mediu şi climă (Măsura 10), agricultură ecologică (Măsura 11) şi pentru zonele cu constrângeri naturale (Măsura 13), cu o valoare totală de 2,629 miliarde euro.
Filip Stan
01 mart. 2018, 11:12
De la 1 martie, fermierii pot accesa fonduri europene cu o valoare totală de peste 2,6 miliarde de euro

Măsurile de mediu şi climă aplicabile pe terenurile agricole şi pe UVM beneficiază de alocări financiare în perioada 2014 – 2020.

Ministerul a adus o serie de modificări măsurilor de mediu şi climă pentru a le creşte atractivitatea. Au fost introduse trei noi pachete în cadrul Măsurii 10 – Agro-mediu şi climă aplicabile pe terenuri agricole pentru conservarea speciilor acvila ţipătoare mică (Aquila pomarina) şi dropia (Otis tarda), precum şi pe terenuri arabile pentru protejarea speciilor de păsări comune.

De asemenea, a fost majorat nivelul plăţilor compensatorii acordate la nivel naţional pe pajişti permanente, fără angajament de agro-mediu şi climă, cu 19 euro/ha/an pentru perioada de conversie şi cu 18 euro/ha/an pentru perioada de menţinere a practicilor de agricultură ecologică, faţă de anul 2017.

Totodată, a fost inclusă posibilitatea de a cumula pe aceeaşi suprafaţă plăţile compensatorii acordate în cadrul pachetelor aplicabile pe pajişti permanente, atât prin Măsura 11 – agricultura ecologică, cât şi prin Măsura 10 – agro-mediu şi climă. Astfel, în funcţie de combinaţia de pachete accesate, nivelul plăţilor cumulate poate fi cuprins între 119 – 449 euro/ha/an pentru perioada de conversie şi între 153 – 483 euro/ha/an pentru perioada de menţinere a practicilor de agricultură ecologică.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Control inopinat! Ce s-a întâmplat imediat după finalul meciului U Craiova – CFR Cluj 2-0. Exclusiv
Capital.ro
Carburanții explodează la pompă. De ce cresc prețurile. Mihai Daraban(CCIR) explică mecanismul din spate
Playtech.ro
Cum arată un apartament cu 3 camere de peste 90.000 de euro din Bucureşti. Este lângă Grand Arena Mall, pentru ce plăteşti suma uriaşă
Adevarul
„Epic Fury” sub foc încrucișat în SUA. Un fost consilier al președintelui Trump îi desființează deciziile: „E ca și cum ar tunde iarba”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi frați de 5 și 8 ani și-au pierdut viața în timp ce jucau de-a v-ați ascunselea. Părinții i-au găsit într-un frigider
iamsport.ro
Șumudică, pus la zid după ce a făcut scandal la meciul de tenis: ”A venit simpaticul nostru, clovnul de serviciu. Trebuia dat afară”
MediaFlux
Începe plata alocațiilor și indemnizațiilor. Banii se dau înainte de Paște
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj