Decizia luată de Guvern privind hărțuirea la școală și la locul de muncă. Anunțul făcut de ministrul Educației, Daniel David

Recent, Guvernul României a luat o decizie importantă în privința hărțuirii pe criteriu de sex și a hărțuiri morale la locul de muncă. Asta, prin adoptarea unei Hotărâri care aduce noi reglementări.
Alina Costache
31 ian. 2025, 19:16
Decizia luată de Guvern privind hărțuirea la școală și la locul de muncă. Anunțul făcut de ministrul Educației, Daniel David

Recent, Guvernul României a luat o decizie importantă în privința hărțuirii pe criteriu de sex și a hărțuiri morale la locul de muncă. Asta, prin adoptarea unei Hotărâri care aduce noi reglementări. Printre cele mai importante noutăți se numără acceptarea sesizărilor anonime și introducerea unor măsuri de protecție și prevenție pentru victime.

Citește și: Consiliul Naţional al Elevilor: Planurile-cadru sunt neactualizate din 2009, iar manualele şcolare – depăşite. Elevii cer educaţie sexuală

Guvernul adoptă noi reglementări pentru combaterea hărțuirii la locul de muncă și în școli

Guvernul României a adoptat, vineri, 31 ianuarie, în cadrul ședinței, o Hotărâre care „completează cadrul legal referitor la hărțuirea pe criteriul de sex, precum şi la hărţuirea morală la locul de muncă”. Potrivit ministrului Educației și Cercetării, Daniel David, prin acest act normativ „se vor accepta sesizări anonime şi fără semnătură olografă” și se va extinde domeniul de aplicabilitate la instituțiile de învățământ superior și unitățile de învățământul preuniversitar. De asemenea, se creează un „cadru pentru intervenţii procedurale mai specifice şi mai eficiente” în gestionarea acestor cazuri.

Potrivit noii Hotărâri, în mediul educațional vor fi introduse instrumente de prevenție și protecție a victimelor hărțuirii. „La nivelul întregului sistem vor fi introduse proceduri de analiză, gestionare şi soluţionare a sesizărilor privind cazurile de hărţuire pe criteriul de sex şi al hărţuirii morale la locul de muncă, în spaţiul şcolar sau în mediul universitar”, a anunțat ministrul Educației, Daniel David. Mai mult, responsabilitățile angajaților și conducătorilor unităților de învățământ sunt stabilite, iar persoanele care reclamă fapte de hărțuire vor beneficia „suport, consiliere de specialitate şi îndrumare”.

În același timp, ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, a reiterat angajamentul Guvernului de a combate orice formă de violență în educație, punând accent pe faptul că există „zero toleranţă faţă de orice formă de violenţă în domeniile educaţiei şi cercetării”. Abordarea vine ca parte a unui efort continuu de a sigura un mediu cât mai sigur și respectuos pentru cei implicați atât în învățământ, cât și în cercetare.

Citește și: BACALAUREAT 2025. Ministrul Educației anunță schimbări în ceea ce privește examenul maturității. Elevii vor studia mai multe materii, printre care și „Educația sexuală responsabilă”

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Și-a înșelat soția, iar acum are parte de un nou eșec. Ce se întâmplă în viața celebrului milionar
Capital.ro
Câinele vecinului latră noaptea și nu te lasă să dormi. Ce poate face asociația și când trebuie chemată Poliția
Playtech.ro
Turcia a mărit drastic amenzile rutiere în 2026. Ce trebuie să știe românii care merg cu mașina
Adevarul
Noi dezvăluiri despre viața ascunsă a cuplului Macron. Brigitte Macron, „foarte geloasă“ pe femeile „prădătoare” din jurul președintelui
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andreea Micu, o tânără interpretă de muzică populară, s-a stins din viață la doar 17 ani. Artistei i s-a făcut rău înainte de un spectacol: ,,Andreea noastră nu mai cântă”
iamsport.ro
A rostit numele antrenorului care ar urma să îl înlocuiască pe Baciu la FCSB: ”El va sta doar la baraj”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu pensiile românilor. Avertisment privind veniturile seniorilor: Sistemul public de pensii nu va mai fi capabil să facă față plăților de pensii
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi