Decizia radicală luată de medici în cazul fetiţei de 7 ani lovită de maşină în Pantelimon. Starea ei s-a ameliorat faţă de luni

Situația fetiței de 7 ani, lovită de o mașină condusă de un șofer fugar de 17 ani în parcarea Parcului Pantelimon din București, duminică seara, s-a complicat semnificativ, conform informațiilor furnizate de Spitalul "Grigore Alexandrescu" din Capitală. Deși medicii au reușit inițial să-i replanteze copilei unul dintre picioare în urma unei operații-maraton de 9 ore, starea ei s-a agravat în cursul serii de luni, punându-i viața în pericol.
Mircea Filipescu
30 iul. 2024, 10:55
Decizia radicală luată de medici în cazul fetiţei de 7 ani lovită de maşină în Pantelimon. Starea ei s-a ameliorat faţă de luni

În aceste condiții, echipa medicală a fost nevoită să ia o decizie radicală pentru a salva viața micuței. Astfel, fetița a fost supusă unei intervenții de urgență în cadrul căreia i-a fost amputat membrul inferior afectat.

„Astăzi, starea fetiței este stabilă, ușor ameliorată față de ieri”, au transmis medicii bucureșteni. De asemenea, aceștia au precizat că micuța este în continuare intubată și ventilată mecanic.

Accidentul tragic a avut loc duminică seara, când doi copii, frate și soră, au fost loviți de o mașină în parcarea Parcului Pantelimon din Sectorul 2 al Capitalei. Băiețelul, în vârstă de 9 ani, a decedat din cauza rănilor foarte grave, în timp ce sora lui a fost transportată de urgență la spital cu un picior zdrobit.

Șoferul vinovat, un adolescent de 17 ani, conducea fără permis auto și a fugit de la locul accidentului imediat după incident. Autoritățile au demarat imediat o anchetă pentru a-l găsi și a-l trage la răspundere pentru faptele sale.

Citeşte şi: Tatăl minorului care a ucis un copil de 9 ani cu mașina vorbește despre fapta fiului său: „Nu am vrut să se întâmple asta”

Reprezentanții Spitalului „Grigore Alexandrescu” au subliniat eforturile susținute ale echipei medicale de a stabiliza starea fetiței și de a oferi îngrijirile necesare pentru recuperarea ei. „Astăzi, starea fetiței este stabilă, ușor ameliorată față de ieri”, au transmis medicii, evidențiind o ușoară îmbunătățire a condiției micuței.

Această tragedie a stârnit un val de emoție în rândul comunității, mulți oameni exprimându-și solidaritatea cu familia îndurerată. Incidentul a readus în discuție problema conducătorilor auto fără permis și a pericolelor pe care aceștia le reprezintă pentru siguranța publică.

Citeşte şi: EXCLUSIV | Celebrul poliţist în fustă Mihail Bucur dezvăluiri incendiare despre derapajele antisemite din Poliție: „Se făceau glume indiferent cum veneam îmbrăcat”

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Alina Pușcău vorbește cu greu despre efectele tratamentului: „Începe să îmi cadă părul” | VIDEO
Fanatik.ro
Jucătorul de la Botoșani pe care Adi Ilie l-a transferat în Japonia: „Au intrat banii în club, iar el nu a plecat din România”
Capital.ro
Marius Budăi atacă PNL după prăbușirea investițiilor străine: Explicați-ne de ce România a pierdut banii care trebuiau să rămână și să fie reinvestiți aici
Playtech.ro
Buletinul nou cu care nu poți ieși din România. Aproape 10% dintre cei care și-au schimbat actul l-au ales
Adevarul
„Mama mea este postac AUR”. Povestea unui tânăr care și-a descoperit mama într-un grup de partid
wowbiz.ro
Cine era medicul de la Spitalul Universitar de Urgență București care s-a sinucis! Avea doar 28 de ani
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
11 victime pe un drum din Timiș, după un eveniment rutier cu două autoturisme și un microbuz. Un bărbat și-a pierdut viața
iamsport.ro
S-a întâlnit cu Radu Naum la piață și a rămas perplex: ”Mi-a dat o palmă! Mă gândeam: «Cine face asta?»”
MediaFlux
Lovitură pentru Zelenski de la cine se aștepta mai puțin! Cel mai mare susținător i-a devenit dușman și îl vrea jos
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat