Decizie CNA: Posturile de televiziune nu vor mai putea difuza imagini cu VIOLENŢE între minori

Membrii Consiliului Naţional al Audiovizualului (CNA) au votat joi în unanimitate o decizie pentru a diminua transmiterea de imagini cu violenţe din şcoli, care modifică şi completează Decizia 220/2011 privind Codul de reglementare a conţinutului audiovizual.
Alina Costache
28 mart. 2013, 13:14
Decizie CNA: Posturile de televiziune nu vor mai putea difuza imagini cu VIOLENŢE între minori

Proiectul de decizie, postat pe site-ul CNA, s-a aflat în dezbatere publică pentru 30 de zile, iar membrii CNA au modificat proiectul iniţial cu unele amendamente, în concordanţă cu propunerile unor radiodifuzori şi ale ARCA (Asociaţia Română de Comunicaţii Audiovizuale), potrivit Agerpres.

COnform deciziei, posturile de televiziune nu vor mai putea difuza imagini cu violenţe între minori în şcoli şi nu vor putea preciza adresa paginii de internet în care sunt postate asemenea imagini.

Citeşte şi OTV a fost amendat din nou de CNA, deşi postul nu mai emite

Secvenţele violente din unităţile de învăţământ vor fi difuzate numai împreună cu punctul de vedere al conducerii şcolii şi cu acordul părinţilor, făcând excepţie situaţia în care radiodifuzorul acţionează în interesul superior al copilului când este necesar doar acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali ai acestuia, astfel încât să nu fie afectată imaginea publică sau dreptul la viaţa intimă, privată a minorului.

Mai mult, decizia include un articol prin care radiodifuzorii sunt obligaţi ca, înainte de difuzarea unor imagini şocante, a unor scene de violenţă sau cu impact emoţional negativ să afişeze static şi vizibil mesajul „Atenţie! Urmează imagini care pot afecta starea emoţională a telespectatorilor”. De asemenea, orice emisiune de tip reality-show, al cărui scenariu se bazează pe situaţii reale din viaţa unor persoane, se semnalează la început şi la sfârşit, precum şi la reluarea după pauze publicitare prin menţiunea „Acest program este o ficţiune”.

Citeşte şi Reclama la Eugenia, interzisă pe TV pentru că transmite un mesaj cu tentă sexuală VIDEO

Altă completare a Codului stipulează că radiodifuzorii nu trebuie să mai dea niciun indiciu care să ducă la identificarea victimelor accidentelor grave, cu excepţia situaţiei în care există acordul acestora sau al familiei sau când prevalează un interes public.

Potrivit deciziei CNA, imaginile cu minori implicaţi în evenimente cu conotaţie negativă se vor difuza numai dacă radiodifuzorul acţionează în interesul superior al acestora şi se asigură că nu este difuzat niciun indiciu care ar putea duce la identificarea copiilor implicaţi.

De asemenea, nu se vor difuza imagini care reprezintă violenţă între minori în şcoli, nu se va comunica adresa paginii de internet în care sunt postate asemenea imagini şi nu se va face trimitere la site-uri în care sunt comunicate astfel de adrese. CNA a mai aprobat şi intervale orare în care se pot difuza programe cu violenţă extremă, fizică sau de limbaj, scene de sex sau comportament obscen.

Citeşte şi Antena 3, amendată de CNA în scandalul Gâdea-Duţă

Totodată, programele pentru vârsta de peste 18 ani pot fi incluse în oferta distribuitorilor de servicii numai dacă respectă mai multe condiţii.

DailyBusiness
Traian Băsescu îl sfătuiește pe Ilie Bolojan în relația cu PSD. „Să vedem cine va îndrăzni să pice Guvernul”
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Singurele zodii care primesc noroc din plin de pe 19 septembrie. Schimbări majore, protecție divină și surprize mari pentru ele
Capital.ro
Pensionarii români care pot pierde pensia. Acest document se depune obligatoriu până la 30 septembrie
Playtech.ro
Cum se calculează corect întreținerea la bloc și ce poți face dacă suma ți se pare prea mare
Adevarul
Cea mai amplă misiune secretă a Mossad în Iran: „O mică armată” de peste 100 de agenți infiltrați înaintea atacurilor aeriene
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Oraşul din România care e pe harta străinilor, alături de New York şi alte atracţii turistice
Prosport.ro
FOTO. Blonda râvnită de bogătașii din toată lumea: „Cea mai drăguță”
kanald.ro
Doi părinți din Iași, condamnati la închisoare cu executare după ce bebelușul lor de 4 luni a murit din cauză că nu și-au dorit scaun special în mașină
Cancan.ro
Gafă grosolană a lui Donald Trump la întâlnirea cu Prințul William și Kate Middleton. Ce i-a făcut Melaniei, în fața tuturor
iamsport.ro
Neluțu Varga, replică necruțătoare: ”Cere bani de la toată lumea și vorbește de alții! Mi-a zis Gigi Becali să mă feresc de el că e nebun, se crede Agentul 007”
MediaFlux
Cum se vor folosi cardurile de energie. Detaliul important de pe facturi, explicat de ministrul Energiei
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor