Decizie fără precedent a Biroului Electoral Central (BEC): Călin Georgescu, candidat independent la preşedinţie, obligat să şteargă de pe internet toate materialele de promovare. Motivul este incredibil

Biroul Electoral Central (BEC) a hotărât eliminarea materialelor de propagandă electorală din mediul online care îl prezintă pe candidatul independent Călin Georgescu, dar care nu includ codul unic de identificare al mandatarului financiar.
Filip Stan
21 nov. 2024, 15:01
Decizie fără precedent a Biroului Electoral Central (BEC): Călin Georgescu, candidat independent la preşedinţie, obligat să şteargă de pe internet toate materialele de promovare. Motivul este incredibil

Totodată, BEC a dispus informarea Autorităţii Electorale Permanente (AEP) şi Ministerului Cercetării, Inovării şi Digitalizării pentru a pune în aplicare această decizie.

Decizia a fost luată în urma unei sesizări formulate de o persoană fizică la Biroul Electoral Judeţean (BEJ) Ilfov. Această sesizare fusese inițial respinsă de BEJ Ilfov, pe 18 noiembrie, ca neîntemeiată.

Conform sesizării, candidatul Călin Georgescu a distribuit pe rețelele sociale materiale de propagandă electorală care nu respectă cerința de a include codul unic de identificare emis de AEP, „astfel cum stabilesc dispoziţiile art. 19 alin. (7) din Ghidul finanţării campaniei electorale la alegerile pentru preşedintele României din anul 2024, aprobat prin Hotărârea AEP nr. 29/2024”.

În acest context, persoana a cerut retragerea materialelor respective.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu face anunţul aşteptat de toţi românii: „Prelungim plafonarea preţurilor la energie şi gaze ca să protejăm cetăţenii vulnerabili”

După ce BEJ Ilfov a respins sesizarea, contestatorul a înaintat cazul către BEC, susținând că hotărârea BEJ Ilfov ignoră caracterul obligatoriu al normelor din Hotărârea AEP nr. 29/2024.

BEC a admis contestația și a subliniat că „obligaţia indicării codului de identificare al partidului se referă la toate materialele de propagandă electorală, atât la cele din mediul online cât şi la cele în format tipărit”.

În decizia sa, BEC a precizat că „materialele din mediul online care îl ilustrează pe candidatul Călin Georgescu la alegerile pentru preşedintele României din anul 2024 trebuie să conţină şi codul de identificare al mandatarului financiar”.

Citeşte şi: SONDAJ AtlasIntel. Ciolacu conduce detaşat, Ciucă nu intră in turul al doilea. Luptă strânsă pentru al doilea loc în finala care duce la Cotroceni

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Olimpiu Moruţan suferă de alergie la ambrozie, care afectează milioane de români: „Dorm foarte greu! Este dificil”
Capital.ro
Primești bani ca să călătorești prin Europa timp de 8 săptămâni. Ce trebuie să facă persoana aleasă
Playtech.ro
Românii cheltuie mai puțin pentru servicii. Domeniile în care încasările au scăzut cel mai mult în 2026
Adevarul
Marea ipocrizie de la Evaluarea Națională: de ce preferăm note umflate în locul unei testări reale
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
A spus care ar fi motivul real pentru care Baiaram nu a plecat încă de la Craiova: ”Asta e de fapt povestea!”
MediaFlux
Războiul merdenelelor vs. croissante continuă, chiar dacă La Mița Biciclista și Edmond Niculușcă și-au pus cenușă în cap și și-au cerut, târziu, scuze. Nea Mihai a dat lovitura, în timp ce primarul Ciucu s-a băgat și el în seamă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat