Decizie scandaloasă. A făcut henţ în careul advers şi a fost premiat cu penalty VIDEO

Un atacant al formaţiei irlandeze St. Patrick a atins mingea cu mâna în suprafaţa de pedeapsă a echipei Drogheda, însă arbitrul a luat o decizie curioasă dictând lovitură de la 11 metri. Era ultimul minut de joc, iar golul a stabilit echipa învingătoare.

07 mai 2013, 09:21

Arbitrul irlandez Tom Connolly are nevoie de o pereche de ochelari cu dioptrii foarte mari, el văzând altfel decât un întreg o fază petrecută în meciul dintre Drogheda United şi St. Patrick, jucat luni seara, în prima ligă.

În minutul 90, la scorul de 1-1, el a luat o decizie absolut scandaloasă. La un atac al lui St. Patrick, atacantul Christy Fagan a făcut o preluare greşită iar balonul i-a sărit în mână, însă arbitrul, în loc să acorde lovitură liberă pentru gazde a dictat penalty pentru St. Patrick, considerând că henţul a fost făcut de un fundaş al lui Drogheda.

În urma transformării loviturii de la 11 metri oaspeţii au câştigat cu scorul de 2-1.