Decizie-şoc: Partidul lui Erdogan cere anularea scrutinului din Istanbul

Partidul preşedintelui turc Recep Tayyip Erdogan a depus în mod oficial un recurs prin care cere organizarea unor noi alegeri municopale la Istanbul, unde opoziţia a obţinut o victorie în scrutinul de luna trecută potrivit unor rezultate în continuare provizorii.
Filip Stan
17 apr. 2019, 07:25
Decizie-şoc: Partidul lui Erdogan cere anularea scrutinului din Istanbul

”Am venit să ne depunem recursul extraordinar prin care cerem anularea alegerilor la municipalitatea metropolitană a Istanbului şi organizarea unui nou scrutin”, a declarat marţi vicepreşedintele Partidul Justiţiei şi Dreptăţii (AKP, islamo-conservator, la putere) Ali Ihsan Yavuz.

Yavuz, care a făcut aceste declaraţii în faţa sediului Înaltului Comitet Electoral (YSK), la Ankara, a justificat acest demers afirmând că scrutinul a fost marcat de ”nereguli” şi a anunţat că AKP a furnizat ”trei valize pline cu documente” care-i susţin acuzaţiile, potrivit news.ro.

Citeşte şi Erdogan cere organizarea unui nou scrutin municipal la Istanbul. Sondajele de opinie îl dau perdant

Acest recurs extraordinar intervine la mai bine de două săptămâni după scrutinul municipal de la 31 mai şi în contextul în care operaţiuni de renumărare, în curs, la istanbul, sunt pe cale să fie finalizate.

Potrivit rezultatelor provizorii ale acestor alegeri municipale, AKP-ul lui Erdogan s-a clasat pe primul loc la nivel naţional, însă a suferit înfrângeri usturătoare, pierzând capitala Ankara şi cel mai important oraş din ţară, Istanbulul, pe fondul recesiunii economice, potrivit news.ro.

Refuzând să-şi recunoască înfrângerea la istanbul, Erdogan a denunţat ”nereguli” masive şi comise, în opinia sa, în mod ”organizat”.

DailyBusiness
HAOS la Finanțe! Ședință de urgență după ce Pfizer a blocat conturile ROMATSA
Spynews
Zodiile care vor avea parte de o săptămână excepțională. Norocul le surâde între 6 și 12 iulie
Fanatik.ro
Sorana Cîrstea și-a distrus staff-ul în timpul meciului: „Sunteți inutili toți! Lăsați-mă în pace!”
Capital.ro
România a primit peste 100 de miliarde de euro de la UE. Victor Negrescu: 9 din 10 investiții publice au fost realizate cu bani europeni
Playtech.ro
Lista greșelilor din trafic care aduc cele mai multe amenzi turiștilor în Grecia. La ce trebuie să fie atenți românii care merg cu mașina în vacanță
Adevarul
Sute de turiști, filmați pe ascuns în camere de hotel. Imaginile intime erau vândute apoi pe Telegram
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tată și-a pierdut fiul de 11 ani, după ce mașina în care se aflau s-a răsturnat în Mehedinți. Bărbatul este în stare gravă
iamsport.ro
Naum, oripilat de ce i s-a povestit în direct: ”Poftim? Ce ai cu ei?!”
MediaFlux
La 75 de ani și după patru căsnicii ratate, celebra actriță s-a logodit din nou: „El este alesul!”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?