Declarație amuzantă a lui Petre Daea: „Animalelor și plantelor le lipseşte din codul genetic calendarul odihnei”

Așa cum a făcut de nenumărate ori și în trecut, ministrul Agriculturii, Petre Daea, a stârnit hotote de râs pe rețelele de socializare cu ultima postare.
Filip Stan
10 iul. 2022, 20:52
Declarație amuzantă a lui Petre Daea: „Animalelor și plantelor le lipseşte din codul genetic calendarul odihnei”

Aflat într-o vizită oficială în județul Iași, ministrul agriculturii a fost foarte impresionat de un fermier așa că a decis să își arate admirația față de el, pe Facebook.

De ce a fost impresionat ministrul de fermier

Petre Daea a fost foarte mișcat de faptul că bărbatul se afla la muncă și nu la odihnă, chiar dacă este duminică. Ministrul a mai scris că în agricultură nu se ţine seama de zilele libere, ci “de pretenţiile animalelor şi plantelor, cărora le lipseşte din codul genetic calendarul odihnei”.

„Dis-de-dimineaţă m-am dus la o fermă zootehnică din Trifeşti, judeţul Iaşi, văzând la lucru o familie de fermieri, tată şi 2 băieţi, care s-au îndrăgostit de munca câmpului şi de creşterea animalelor.

În faţa grajdului, în haine de lucru, nebărbierit, cu aparatul de ras închis în trusa personală pe care nu a deschis-o din dorinţa de a nu trezi soţia şi copilul la ora plecării la serviciu, fermierul Burcuş Bogdan de 38 de ani era în fermă la muncă, de 6 ore, pentru a coordona activităţile zilnice.

După salutul de respect pe care i l-am dat, am trecut la dialogul zilei întrebându-l şi, mai mult, ascultându-l”, a scris Petre Daea pe Facebook.

Petre Daea susține că planelor și animalelor le lipsește din „codul genetic calendarul odihnei”

Așadar, ministrul Agriculturii susține că fermierul ieşean deţine 2.000 de taurine, din care 850 vaci de muls, de la care se obţin zilnic în jur de 38.000 de litri de lapte și a subliniat că “animalelor şi plantelor le lipseşte din codul genetic calendarul odihnei”.

„Azi, duminică, în zi de relaxare, iscusitul fermier a considerat mai importantă verificarea manuală a operaţiunii de castrare a plantelor-mamă, pentru a nu risca impurificarea şi scăderea valorii genetice a materialului semincer aflat în câmpul deschis, într-o căldură copleşitoare, chiar dacă era dimineaţă.

Acest exemplu de preocupare şi dăruire, specific fermierilor români, m-a determinat să postez imaginile acestea, subliniind faptul că, în agricultură, nu se ţine seama de vreme şi de vremuri, de zile de odihnă, ci de pretenţiile pe care le au animalele şi plantele, cărora le lipseşte din codul genetic calendarul odihnei”, a mai scris ministrul.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la bloc. Fiecare proprietar în parte va plăti. Așa prevede legea!
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet