Deficitul bugetar în România a scăzut. Explicaţiile date de Ministerul de Finanţe

Deficitul bugetului general consolidat a urcat la 3,35% din PIB după primele opt luni din 2021, de la 2,89% din PIB după şapte luni.
Filip Stan
27 sept. 2021, 18:14
Deficitul bugetar în România a scăzut. Explicaţiile date de Ministerul de Finanţe

În schimb, deficitul bugetar în România s-a diminuat în primele opt luni la 39,36 miliarde lei, adică 3,35% din PIB, de la 5,19% din PIB în aceeaşi perioadă a anului 2020, a anunţat Ministerul de Finanţe.

„Execuţia bugetului general consolidat în primele opt luni ale anului 2021 s-a încheiat cu un deficit de 39,36 miliarde lei (3,35% din PIB) în scădere, faţă de deficitul de 54,77 miliarde lei (5,19% din PIB), înregistrat la aceeaşi perioadă a anului 2020. Această evoluţie pozitivă a fost determinată de: (i) creşterea veniturilor bugetare cu 1,42 puncte procentuale din PIB (an/an), influenţată în principal de avansul încasărilor din TVA şi fonduri europene; (ii) reducerea cheltuielilor bugetare cu 0,42 puncte procentuale din PIB (an/an), ca urmare a diminuării ponderii cheltuielilor cu salariile în PIB”, arată Ministerul Finanţelor, condus de Dan Vîlceanu.

Citeşte şi: Analiza CFA România: Cursul euro – leu va ajunge la 5,02 în următoarele şase luni, valoare medie 

După primele şapte luni ale acestui an, bugetul s-a închis pe un deficit de 33,97 miliarde de lei (2,89% din PIB).

„Această evoluţie pozitivă a fost determinată de: creşterea veniturilor bugetare cu 1,42 puncte procentuale din PIB (an/an), influenţată în principal de avansul încasărilor din TVA şi fonduri europene; reducerea cheltuielilor bugetare cu 0,42 puncte procentuale din PIB (an/an), ca urmare a diminuării ponderii cheltuielilor cu salariile în PIB. Totodată, în perioada ianuarie-august 2021 cheltuielile de investiţii au fost cu 6,08 miliarde de lei mai mari faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent, iar plăţile cu caracter excepţional generate de epidemia COVID-19 au fost de 9,77 miliarde lei (15,85 miliarde lei, respectiv 1,3% din PIB)”, a precizat Ministerul Finanţelor, conform Agerpres.

Citeşte şi: Lovitură pentru românii cu credite în lei. Indicii ROBOR în funcţie de care se calculează ratele au urcat semnificativ

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Gigi Becali anunță plecarea lui Mircea Lucescu de la naționala României: ”Atât mai stă”
Capital.ro
Românii trebuie să achite banii către stat. Se depun obligatoriu documentele la ANAF. Azi, 17 noiembrie e ultima zi
Playtech.ro
Cine poate contesta certificatul de moștenitor. Cum se procedează
Adevarul
De la cioban la milionar: ascensiunea impresionantă a afaceristului acuzat că ducea mita cu elicopterul
wowbiz.ro
„Încă un medic a murit în gardă”. Tudor Ciuhodaru trage un semnal de alarmă, după moartea Ștefaniei Szabo: „Sindromul Karoshi ucide în tăcere. Oare câți trebuie să mai moară?” | EXCLUSIV
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Tatăl Sarei aduce noi acuzații clinicii dentare: „Au chemat-o să o omoare. Au vrut să șteargă toate înregistrările”
iamsport.ro
Candidatul la Primăria București și Marian Ceaușescu, la un pas de bătaie în fața Biroului Electoral Municipal: ”Bâlbâitule, nu mai jigni lumea” / ”Securistule! Nu ți-e rușine?”
MediaFlux
Se fac angajări! Salariile trec de 4.000 de lei
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume