Demisie importantă la Casa Albă. Prima reacţie a lui Donald Trump

Principalul consilier economic al preşedintelui SUA Donald Trump, Gary Cohn, demisionează, conform unui anunţ al Casei Albe.
Alina Costache
07 mart. 2018, 05:12
Demisie importantă la Casa Albă. Prima reacţie a lui Donald Trump

Casa Albă a declarat că unul dintre motivele principale, pentru care Garry Cohn a decis să demisioneze, este o recentă dispută privind implementarea unor tarife suplimentare la importurile de oţel şi aluminiu. El este ultimul din seria unor demisii importante din echipa preşedintelui SUA.

Într-o declaraţie transmisă de Casa Albă, Cohn spune: A fost o onoare să-mi servesc ţara şi să adopt politici în vederea creşterii economice în favoarea poporului american. El a menţionat în mod special „istorica reformă fiscală”.

„Îi sunt recunoscător preşedintelui că mi-a oferit această oportunitate şi le doresc lui şi Administraţiei mult succes în viitor”, a mai afirmat Cohn.

La rândul său, Trump a spus că Gary Cohn a făcut o muncă nemaipomenită.

„Este un talent rar şi îi mulţumesc pentru devotamentul în slujba poporului american”, a mai declarat preşedintele SUA.

Conform CNN, Cohn şi Trump aveau divergenţe ca urmare a deciziei preşedintelui american de a a creşte taxele vamale pe importurile de oţel şi aluminiu. 

Preşedintele american Donald Trump a anunţat, marţi, că va găsi în curând un nou consilier pentru Afaceri Economice, după ce Casa Albă a anunţat că Gary Cohn a decis să se retragă din această funcţie, relatează site-ul agenţiei Reuters.

„Vom lua în curând o decizie privind numirea unui nou consilier principal pentru Afaceri Economice. Multe persoane sunt interesate de această funcţie, vom face o alegere potrivită”, a anunţat preşedintele Donald Trump pe Twitter.

Un oficial de la Casa Albă a informat că principalii candidaţi pentru această funcţie sunt Peter Navarro, şeful Consiliului prezidenţial pentru Comerţ Naţional şi Larry Kudlow, un comentator conservator.

 

 

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
A semnat cu Dinamo pe 3 ani, după ce a fost aproape de revenirea la FCSB: ”Cea mai bună alegere”
Capital.ro
Miliarde în joc: piața ambalajelor inteligente și expansiunea care nu se vede la raft
Playtech.ro
Ce salarii au nepalezii, srilankezii și indienii în țările lor. De aceea aleg să muncească în România
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trei minori și părinții lor, transportați de urgență la spital! Căruța în care se aflau a fost spulberată de o mașină, în Târgoviște
iamsport.ro
Cum l-a numit Gică Hagi pe fostul selecționer al României: ”La fel de mare ca oricare altul! Disciplină, ordine, nu accepta negocieri”
MediaFlux
Pensie mai mică pentru mii de români. Ce se schimbă la recalculare
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?