Demisie surprinzătoare la Ambasada Suediei. A plecat cel mai amuzant administrator de pagina de Facebook

Cristian Botan, administratorul paginii de Facebook a Ambasadei Suediei, cel mai popular cont al unei reprezentanţe diplomatice din România, a anunţat, după mai puţin de un an şi jumătate, că părăseşte acest post.
Filip Stan
06 feb. 2020, 17:58
Demisie surprinzătoare la Ambasada Suediei. A plecat cel mai amuzant administrator de pagina de Facebook

Cristian Botan a publicat un mesaj – ultimul al lui – pe pagina de Facebook a Ambasadei Suediei.

Ambasada Suediei, mesaj surprinzător pentru SRI: Către băieţii cu ochi albaştri

„M-am alăturat echipei ambasadei în octombrie 2018. Dincolo de politică și partea comercială, am avut n̶o̶r̶o̶c̶u̶l̶ / g̶h̶i̶n̶i̶o̶n̶u̶l̶ / oportunitatea de a prelua și partea de comunicare, inclusiv cea pe Facebook și Instagram.

Am reușit împreună să devenim cea mai populară ambasadă străină în România și cea mai populară ambasadă suedeză în lume. Numărul celor care ne urmăresc s-a triplat, iar reach-ul paginii de Facebook a depășit populația totală a României. Este rezultatul muncii tuturor celor din ambasadă (români și suedezi), inclusiv a celor care au plecat între timp.

Ambasada Suediei la Bucureşti, mesaj după România-Suedia

Misiunea comunicării online a ambasadei a fost, este și va rămâne constant aceeași: promovarea Suediei și îmbunătățirea relației bilaterale dintre România și Suedia. Am ales însă ca, în schimbul limbajului a̶d̶o̶r̶m̶i̶t̶o̶r̶ / b̶i̶r̶o̶c̶r̶a̶t̶i̶c̶ / tradițional pe care suntem obișnuiți să-l vedem online din partea instituțiilor, să adoptăm o conduită mai relaxată, tonul vocii noastre fiind ca și cum am povesti la o cafea cu un prieten. Pentru că îi considerăm prieteni pe toți cei care ne urmăresc.

Și ne-am folosit cam de tot ce are Internetul mai bun de oferit pentru a ne atinge misiunea, inclusiv imagini GIF sau meme. Adevărul e că am cam trișat cu abordarea asta, însă totul a fost pentru o cauză bună.

Când am venit la ambasadă, am implementat treaba asta cu mesaje de bun venit atunci când ni se alătura un coleg nou, respectiv de rămas bun pentru momentele în care cineva ne părăsea.

Cum timpul meu la ambasadă se încheie acum, a venit momentul să scriu propria postare de rămas bun.

Așa că vă mulțumesc pentru momentele m̶i̶ș̶t̶o̶ / f̶a̶i̶n̶e̶ / minunate pe care le-am avut împreună aici.

Distracție plăcută mai departe!”, a scris Cristian Botan.

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
Este oficial! Dorian Popa s-a căsătorit în Maldive! Mama cântărețului, primele declarații, în exclusivitate! Andreea nu a știut nimic despre nuntă
Fanatik.ro
Ce se întâmplă cu Nicolae Stanciu, cât de gravă e, de fapt, accidentarea. Italienii tocmai au făcut anunțul
Capital.ro
Tragedie în lumea muzicii românești. Direcția 5 e în doliu. S-a stins membrul formației: Am fost împreună 30 de ani. Îți mulțumim din suflet!
Playtech.ro
Cât costă să ridici o casă din BCA de 100 de mp, în toamna lui 2025
Adevarul
Cum a ajuns comisarul european pentru agricultură să lucreze la o stână din România: „Trebuia să mulgem oile dimineața, să producem brânza”
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce a pățit „cea mai frumoasă femeie din lume”
kanald.ro
Vești bune! Mamele și veteranii ar putea fi scutiți de plata contribuției la sănătate
Cancan.ro
BREAKING | A murit Marius Keseri de la Direcția 5
iamsport.ro
Remember. Un sfert de secol de la ziua în care Michael Schumacher a repus Ferrari pe tronul Formulei 1
MediaFlux
Soluția ANRE pentru prețuri mai mici la energie. Cum ar putea fi calculate facturile
stirilekanald.ro
ALERTĂ! Centrala nucleară, lovită de o dronă ucraineană
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar