Depozitele în lei ale populaţei s-au majorat în noiembrie cu 1%, iar cele în valută cu 0,4%

Depozitele în lei ale gospodăriilor populației s-au majorat în noiembrie cu 1% față de luna precedentă, depășind ușor 83 de miliarde de lei, iar cele în valută cu 0,4%, la 50,3 miliarde de lei, conform datelor centralizate de Banca Națională a României.
Iulian Tudor
23 dec. 2014, 10:27
Depozitele în lei ale populaţei s-au majorat în noiembrie cu 1%, iar cele în valută cu 0,4%

Comparativ cu perioada similară din 2013, depozitele în lei ale populației au urcat cu 4,9% (3,6% în termeni reali), iar cele în valută cu 2% (exprimate în euro, depozitele în valută ale gospodăriilor populației s-au majorat cu 2,4%).

Isărescu: Economia românească este stabilă la nivel macro, dar avem probleme micro, mari, mari de tot

Depozitele în lei ale persoanelor juridice (societăți nefinanciare și instituții financiare nemonetare) au crescut cu 2,5%, în noiembrie față de octombrie, până la 62,3 miliarde de lei. La 30 noiembrie 2014, depozitele în lei ale persoanelor juridice s-au majorat cu 11,7% (10,3% în termeni reali) față de 30 noiembrie 2013.

Depozitele în valută ale rezidenților gospodării ale populației și persoane juridice (societăți nefinanciare și instituții financiare nemonetare), exprimate în lei, s-au majorat, comparativ cu luna octombrie, cu 1,3%, până la nivelul de 75,876 miliarde de lei (exprimate în euro, depozitele în valută au crescut cu 1%, până la 17,148 miliarde de euro).

Previziuni despre aderarea României la ZONA EURO: „Nu mai avem timp să ne relaxăm”

Comparativ cu aceeași lună a anului precedent, depozitele în valută ale rezidenților exprimate în lei au crescut cu 2,4% (exprimate în euro, depozitele în valută ale rezidenților s-au majorat cu 2,8%).

Depozitele în valută ale persoanelor juridice (societăți nefinanciare și instituții financiare nemonetare) exprimate în lei au crescut cu 3,3% (exprimate în euro, depozitele în valută ale rezidenților persoane juridice s-au majorat cu 3,7%).

Per total, depozitele rezidenților clienți neguvernamentali s-au majorat în luna noiembrie 2014 cu 1,5% față de luna octombrie 2014, până la nivelul de 221,281 miliarde de lei.

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Bianca Giurcanu a împlinit 31 de ani! Cum a fost surprinsă fosta concurentă de la Survivor de soțul ei
Fanatik.ro
Cauza morţii lui Gabriel Mureşan! Dezvăluiri emoţionante despre fostul căpitan al CFR-ului: „Sunt devastată, încă aștept să nu fie real”
Capital.ro
Adrian Negrescu avertizează: Economia României a intrat într-o „Epocă de Gheață”. Ce urmează până în 2028
Playtech.ro
Cât costă taxele de drum în Grecia în 2026. Tot ce trebuie să știi înainte să pleci cu mașina
Adevarul
„Ia ce ai şi du-te şi omoară-i”. Plan de asasinat la comandă în Țăndărei: patru bărbați au deschis focul asupra a doi rivali
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimele cuvinte ale lui Gabi Mureșan înaintea tragediei. Preotul care a încercat să-l salveze a povestit tot: „Cred că nu mai pot”
iamsport.ro
Fostul atacant l-a desființat pe Ion Țiriac, dar a fost contrat dur: ”D-aia nu ați făcut voi miliarde?”
MediaFlux
Putin vizează România! Rusia vrea să extindă războiul din Ucraina!
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?