Deputatul Lucian Ciubotaru, suspendat din funcţia de prim-vicepreşedinte al PNL Bacău

Deputatul Lucian Ciubotaru a fost suspendat, duminică, din funcţia de prim-vicepreşedinte al organizaţiei judeţene a PNL Bacău, după ce, cu două zile înainte, procurorii DNA au decis punerea sa sub control judiciar pentru 60 de zile, într-un dosar în care este cercetat pentru complicitate la trafic de influenţă.
Filip Stan
21 feb. 2016, 18:44
Deputatul Lucian Ciubotaru, suspendat din funcţia de prim-vicepreşedinte al PNL Bacău

”Pentru o asemenea decizie nu era necesară şi oficializarea prin vreun vot. Sunt de ajuns criteriilor de integritate aprobate de conducerea partidului”, a precizat Tudoriţa Lungu, copreşedintele PNL Bacău.

În conformitate cu criteriile de integritate ale formaţiunii, Lucian Ciubotaru ”nu ar putea candida din partea partidului la niciun tip de alegeri, iar dacă va fi condamnat va fi exclus în mod automat din PNL”, mai spune Tudoriţa Lungu, conform Agerpres.

Procurorii DNA Bacău au dispus vineri luarea măsurii controlului judiciar pe cauţiune, pentru 60 de zile, faţă de deputatul Lucian Ciubotaru, în sarcina căruia s-a reţinut infracţiunea de complicitate la trafic de influenţă. Aceeaşi măsură s-a luat şi faţă de Marcel Bădără, medic legist în cadrul Serviciului de Medicină Legală Bacău, pentru trafic de influenţă.

„Inculpaţii Ciubotaru şi Bădără vor depune o cauţiune în valoare de 10.000 lei respectiv 5.000 lei, care va fi consemnată pe numele inculpaţilor la dispoziţia PÎCCJ — DNA sau prin constituirea unei garanţii reale, mobiliare ori imobiliare, în limita sumelor respective, în favoarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie — Direcţia Naţională Anticorupţie”, preciza DNA.

Potrivit sursei citate, în 15 februarie, Lucian Ciubotaru, la solicitarea unui coleg de partid, i-a cerut lui Marcel Bădără să intervină pe lângă angajaţi ai Serviciului de Medicină Legală Bacău pentru ca aceştia să consemneze pe un buletin de analiză toxicologică a alcoolemiei valori situate sub 0,80 g/l alcool pur în sânge, lucru cu care legistul a fost de acord.

„Buletinul de analize respectiv îl privea pe un prieten de-al colegului de partid din care făcea parte şi Lucian Ciubotaru, care, la 12/13 februarie 2016, a fost oprit în trafic de organele de poliţie şi testat cu aparatul etilotest, rezultând o concentraţie de 0.52 mg/l alcool pur în aerul expirat. Pentru a fi emis acel buletin, în condiţiile arătate mai sus, inculpatul Bădără a pretins suma de 1.000 euro, afirmând că aceasta va fi remisă către doi angajaţi ai Serviciului de Medicină Legală Bacău, primind în aceeaşi zi, prin intermediul lui Ciubotaru, suma de 4.500 lei”, susţin procurorii.

DailyBusiness
Tanczos Barna: România nu-și poate permite să piardă încrederea recâștigată
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Anca Dimancea anunță vești proaste pentru multe zodii. Luna falsă aduce trădări și probleme de sănătate
Capital.ro
Codul Rutier 2025. Interzis pe parbriz. Iei amendă de 1.800 de lei și rămâi fără certificatul de înmatriculare
Playtech.ro
Ventilația încrucișată nocturnă, varianta rapidă prin care răcoreşti casa fără aerul condiţionat. Ce trebuie să faci exact?
DailyBusiness
Roamingul în afara Europei te poate costa scump. Ce recomandă ANCOM
Adevarul
Trump se teme că Iranul va deveni o „nouă Libie”: „Ar prefera o înțelegere”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Singurul loc din România unde șoferilor li se recomandă să nu se uite înainte
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul asistentei moarte la Spitalului Județean Sibiu! Ce mărturisiri fac colegii ei
Cancan.ro
TRAGEDIE în lumea sportului! Vedetă a culturismului, ucisă cu ciocanul de soț 😱
Playsport.ro
Dan Negru: „E un miracol că mai existăm ca națiune, am avut şase imnuri”
Capital.ro
Serviciu militar! Decizie în România pentru cei de 18–45 ani. Ai termen să răspunzi 31 iulie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
stirilekanald.ro
Doctoriță ucisă de iubit, tot medic! Au urmat zile întregi de chin pentru femeie. Cei doi lucrau la același spital
Adrian Alexandrov, dezvăluiri sfâșietoare despre micuța Eva. Copila suferă enorm de dorul Elenei Udrea: „Când vine mami?”
MediaFlux
Amenzi pentru chiriașii care nu au noua adresă în buletin. Legea a intrat deja în vigoare
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bacalaureat 2025: prima generație care își poate vedea lucrările înainte de contestații