Der Spiegel: SUA au luat în calcul un atac nuclear împotriva Afganistanului, după 11 septembrie 2001

Guvernul președintelui american George W. Bush a luat în calcul posibilitatea lansării unui atac nuclear împotriva Afganistanului după atentatele din 11 septembrie 2001 împotriva turnurilor gemene din New York și a clădirii Pentagonului din Washington, scrie Der Spiegel în ediția de sâmbătă, preluat de EFE.
Filip Stan
30 aug. 2015, 07:40
Der Spiegel: SUA au luat în calcul un atac nuclear împotriva Afganistanului, după 11 septembrie 2001

„Documentele erau scrise”, asigură Michael Steiner, care era la acea vreme consilier pe probleme de politică externă al cancelarului german de atunci, Gerhard Schroeder, răspunzând la întrebarea săptămânalului german dacă SUA au avut în vedere chiar și folosirea armelor atomice.

Potrivit lui Steiner, care vorbește pentru prima dată de discuțiile secrete cu guvernul american, „ei chiar au studiat toate posibilitățile”. Steiner adaugă că atât Schroeder, cât și el erau preocupați după atacurile teroriste din 11 septembrie 2001 că guvernul american „va reacționa într-un mod exagerat din cauza șocului”, mai ales ținând cont de faptul că întreaga administrație a SUA „practic se baricadase”.

Steiner a mai explicat că el s-a pronunțat împotriva atitudinii adoptate de Schroeder, de a manifesta „solidaritate fără limite” față de Statele Unite, pentru că fostul consilier a fost de părere că „un stat nu trebuie să semneze cecuri în alb”. Steiner spune că a călătorit special la Hanovra pentru a-i împărtăși îndoielile sale pe această temă cancelarului german, însă acesta nu și-a schimbat părerea, spune Steiner.

DailyBusiness
Radosław Sikorski, ministrul polonez de Externe: Rusia ar putea, din păcate, să lovească adânc în Europa
Spynews
Cristina Cioran, însărcinată pentru a treia oară? „Poate chiar acum am o veste”. Cum este viața ei cu doi copii
Fanatik.ro
Mircea Lucescu dă de pământ cu Austria și Ralf Rangnick: “Au venit foarte aroganți! 10-0 cu San Marino le-a luat mințile”
Capital.ro
Plată comună la bloc. Toți proprietarii sunt obligați să achite. Nu contează că ai centrală și te-ai separat la gaze
Playtech.ro
Ce este DUC-ul, actul fără de care şoferii din Italia nu pot circula. A ajuns să coste 70 de euro
Adevarul
Rusia testează o „tactică ciudată” pe frontul din Donețk
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă pe trecerea de pietoni, în Berceni! Elena avea 35 de ani, iar acasă o mai aștepta un copil
Economica.net
Dispare o bancă cu zeci de mii de clienți în România. Ce se întâmplă mai departe
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Doliu în familia Denisei Răducu! Fratele vitreg al regretatei cântărețe a murit
Cancan.ro
Șoferul care a ucis-o pe Elena pe trecerea de pietoni din Berceni încearcă să scape de o pedeapsă mai gravă? Gestul făcut e revoltător
iamsport.ro
'100 de milioane!' Imagini din satelit. Ce se 'ascunde' în spatele bazei FCSB-ului. Becali: 'Eu nici nu știam'
MediaFlux
ANAF ia în vizor mai multe categorii de români. Nimeni nu scapă de noua divizie specială a Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO Filmul tragediei din Berceni! Imaginile filmate surprind momentul în care femeia este spulberată de pe trecerea de pietoni în timp ce împinge căruciorul
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025