Derby-ul Vaslui – Rapid a încheiat prima etapă a Ligii I. Rezultatele complete ale rundei

În prima etapă a Ligii I, cinci partide s-au încheiat cu victoria gazdelor, trei meciuri au fost câştigate de oaspeţi, iar un joc s-a încheiat la egalitate. În total, în cele nouă întâlniri s-au marcat 19 goluri.

22 iul. 2013, 20:28

Corona Braşov – Oţelul şi FC Vaslui – Rapid au fost meciurile care au încheiat, luni, prima etapă a sezonului 2013/2014 a Ligii I. Corona, singura nou-promovată care a pierdut în prima rundă (Poli Timişoara 2-0 cu Dinamo, Săgeata Năvodari 1-0 cu Gaz Metan Mediaş şi FC Botoşani 0-0 cu CFR Cluj), a terminat partida în 9 oameni, după ce Burlacu a fost eliminat pentru al doilea cartonaş galben (89).

Anterior, la faza golului din minutul 73, Vasile Olariu a fost eliminat după ce l-a lovit cu piciorul în cap pe Cristian Sîrghi. Arbitrul a dictat atunci penalty, lovitura de la 11 metri fiind transformată de Marquinhos.

La Vaslui, gazdele au dominat clar prima repriză, când au şi marcat de două ori, însă Rapid a echilibrat disputa în partea secundă, a înscris şi a mai avut câteva situaţii notabile.