Descoperire în curtea unui localnic. Pirotehniştii au recuperat mii de cartuşe şi bombe de aruncător

Aproape şapte mii de cartuşe şi bombe de aruncător au fost descoperite, pe parcursul a două zile, de către pirotehnişti în curtea unui localnic din Târgu Neamţ, după ce bărbatul a dat peste câteva dintre elementele de muniţie în timp ce săpa o groapă pentru o fosă septică.
Filip Stan
10 iul. 2017, 20:32
Descoperire în curtea unui localnic. Pirotehniştii au recuperat mii de cartuşe şi bombe de aruncător

Întreaga cantitate de muniţie a fost ridicată în condiţii de siguranţă şi urmează fi a distrusă într-un poligon din judeţ.

Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Neamţ, primele elemente de muniţie au fost descoperite la aproximativ un metru adâncime de către un localnic din zona Humuleşti a oraşului Târgu Neamţ în timp ce săpa o groapă pentru o fosă septică în curtea locuinţei sale.

Bărbatul a alertat autorităţile la numărul de urgenţă 112, în zonă fiind trimise, într-o primă fază, echipaje de Poliţie care să asigure măsurile de protecţie.

Ulterior, la locuinţa bărbatului au ajuns şi pirotehniştii de la ISU, care au început acţiunile de căutare a elementelor de muniţie, toate provenind din timpul celui de-al doilea război mondial.

„Pe timpul celor câteva ore de căutări, au fost descoperite 1.795 de cartuşe de calibru 7,92 milimetri, 23 de lovituri de aruncător de calibru 60 de milimetri, trei lovituri de aruncător de mare capacitate de calibru 82 milimetri, 28 de focoase pentru lovituri de aruncător şi trei ţevi de rezervă pentru mitralieră calibru 7,92 milimetri. Întrucât s-a lăsat întunericul, echipa de pirotehnişti a întrerupt misiunea, care însă a fost continuată a doua zi, atunci când s-a folosit şi detectorul de metale, fiind efectuate noi săpături pe o suprafaţă de aproximativ 25 de metri pătraţi”, a declarat, luni, purtătorul de cuvânt al ISU Neamţ, Adrian Rotaru.

Pe timpul căutărilor din a doua zi, pirotehniştii au mai descoperit alte 5.063 de cartuşe de calibru 7,92 milimetri, trei lovituri de aruncător de mare capacitate de calibru 82 milimetri, şapte lovituri de aruncător de caibru 60 milimetri, şapte grenade de mână antitanc, o grenadă de mână defensivă, 39 de focoase pentru lovituri de aruncător.

Întreaga cantitate de muniţie a fost ridicată în condiţii de siguranţă şi transportată la depozitul special amenajat al ISU Neamţ, urmând a fi distrusă, în mod controlat, într-un poligon din judeţ.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Ce spun Maria și Marius Avram despre întâlnirea cu Radu Vâlcan. Cătălin Brînză se așteaptă la surprize la Insula Iubirii – Reuniuni
Fanatik.ro
Bătaie la vestiare după Universitatea Craiova – Levski 2-2! Mario Felgueiras, în prim-plan. Exclusiv
Capital.ro
Mii de pensionari români riscă să plătească pentru erorile statului. O nouă lege poate schimba regulile
Playtech.ro
Experimentul care arată câți bani poate economisi o familie într-o lună dacă gătești acasă. Obiceiul simplu care poate salva sute de lei
Adevarul
Ștefan Popescu: Incidentele cu drone se vor repeta. România are nevoie de o strategie, nu doar de proteste diplomatice
wowbiz.ro
Doliu în Armata României. Pilotul militar Mihai Vîrdol a murit în urma unui grav accident de motocicletă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Învăţătoarea lovită de trăsnet în Munții Bucegi și-a revenit ca prin minune! Primele ei declarații, la o lună după incidentul groaznic
iamsport.ro
Victor Becali a dezvăluit de ce nu va mai reveni Cristi Borcea vreodată la Dinamo: ”Are nevoie”
MediaFlux
Dispar sobele cu lemne din casele românilor. Soluții propuse prin lege pentru încălzire
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România