Despăgubire record pentru pagubele produse de inundaţii: 1,5 milioane de lei

Un proprietar din Constanţa a încasat 1,5 milioane de lei, după ce zăpada care s-a topit a provocat pagube şi a distrus o clădire care se afla în construcţie, informează România TV.
Filip Stan
17 mai 2014, 07:51
Despăgubire record pentru pagubele produse de inundaţii: 1,5 milioane de lei

La nivel naţional, circa 3.300.000 de locuinţe au asigurare facultativă. În ce priveşte asigurarea obligatorie, numărul de locuinţe asigurate a fost, în luna martie, de trei ori mai mare decât în aceeaşi perioadă a anului trecut.

În pofida creşterii, doar 15% dintre cele 8.000.000 de locuinţe sunt asigurate. Cele mai multe sunt în Bucureşti, Prahova şi Timiş, iar cele mai puţine asigurate sunt în Harghita şi Mehedinţi.

O poliţă de asigurare costă circa 20 €, iar amenzile pentru cei neasiguraţi variază între 100 şi 150 de lei.

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Câți bani pierde FRF dacă naționala României ratează calificarea la CM 2026. FIFA pune în joc premii uriașe
Capital.ro
Facturi mai mici la energie pentru clienții Hidroelectrica. Obligație până pe 26 martie. Doar așa pot avea un cost redus
Playtech.ro
Cât costă carnea de miel direct de la oieri. Preţul pe kilogram calculat pe viu şi carcasă
Adevarul
Cum reușesc japonezii să aibă case lipsite de praf. Patru obiceiuri zilnice care îți ușurează curățenia locuinței
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Populația e avertizată să se adăpostească. Mesaj Ro-Alert în țara noastră
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj