Deutsche Welle: Klaus Iohannis nu a înţeles sensul mandatului primit. Îşi riscă legitimitatea

Publicaţia Deutsche Welle analizează, într-un articol publicat joi, transformarea preşedintelui Klaus Iohannis dintr-un "om de provincie, cu un aer cuminte", într-un "tip cu posturi profesorale". 
Iulian Tudor
27 oct. 2016, 16:35
Deutsche Welle: Klaus Iohannis nu a înţeles sensul mandatului primit. Îşi riscă legitimitatea

Deutsche Welle analizează declaraţiile recente făcute de Klaus Iohannis, privind căsătoriile homosexuale, şi susţine că şeful statului îşi riscă legitimitatea.

În prima sa intervenție asupra acestui subiect, (n.r. – Klaus Iohannis) fusese de-a dreptul jignitor în referirile sale la cele trei milioane de semnatari ai inițiativei de modificare a Constituției: ”Este greșit să dăm ascultare sau să mergem pe calea fanatismului religios și a solicitărilor ultimative. Eu nu cred în ele și nu le sprijin. Eu sunt adeptul toleranței, încrederii și deschiderii spre celălalt”. 

Se află aici o violență de ton regretabilă. Dar nu atât violența e problema, ci falsificarea premeditată a situației, căci nimeni nu a făcut nicio solicitare ultimativă. Semnatarii apelului la modificarea Constituției au recurs la dreptul lor constituțional, solicitând declanșarea unei dezbateri parlamentare și, ulterior, dacă va fi cazul, a referendumului pentru validarea modificării adoptate. (…) Unde este ultimatumul și pe ce pe temei ar putea fi el formulat? Și mai ales unde se află amenințarea? Președintele strecoară ilicit aceste presupoziții cu scopul de a-și descalifica interlocutorii, pe care îi numește în plus ”fanatici religioși”. 

Problema gravă este că președintele interzice el însuși ”o discuție așezată”, de pe poziții prezumțioase și autoritare. Dintr-un om oarecum ezitant care își caută cuvintele, a devenit un tip cu posturi profesorale, care vorbeşte despre cum ar trebui să se reformeze partidele și mai ales cum ar fi bine să voteze și să gândească oamenii„, potrivit dw.com.

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, săptămâna trecută, întrebat ce părere are despre demersul modificării Constituţiei în sensul definirii căsătoriei ca fiind exclusiv între o femeie şi un bărbat, că el este adeptul toleranţei şi consideră ca fiind „greşită” calea „fanatismului religios” şi a solicitărilor ultimative.

CITEŞTE ŞI: Coaliţia pentru Familie îi cere lui Iohannis să îşi clarifice declaraţiile în privinţa definirii familiei din Constituţie

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Decizia luată de fostul coleg al lui Cristi Chivu. Adriano a uimit cu declarația sa: ”Am anulat documentul pe care îl semnasem”
Capital.ro
Doliu în televiziune. Iubita actriță a murit. Cancerul a învins-o. Toată lumea a văzut-o la TV
Playtech.ro
Autorizare turistică 2026: Cum obții certificatul de clasificare pentru apartamente și camere în locuințe familiale
Adevarul
„Nu exclud un război cu China”. Un propagandist al Kremlinului critică lipsa tehnologică a armatei ruse: „Ucraina ne-a depășit la drone și la comunicații militare”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Milionarul român a stat în preajma lui Gigi Becali și s-a convins: ”S-a născut cu o stea în frunte! Nu am mai văzut așa ceva”
MediaFlux
Iranul a răspuns cu riposte în întreaga regiune, de la Dubai la Doha, după atacurile Israelului și SUA. Ayatollahul Ali Khamenei, în viaţă
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj