Dezastru uriaş pentru Mircea Lucescu. Un român i-a dat lovitura de graţie!

Turcia, naţionala condusă de Mircea Lucescu, a retrogradat în Liga C din Liga Naţiunilor, după ce a pierdut meciul de la Konya, cu Suedia, scor 0-1. Unicul gol a fost marcat de Granqvist, în minutul 71, dintr-o lovitură de pedeapsă dictată de arbitrul român Istvan Kovacs.

17 nov. 2018, 18:51

Turcia a pierdut după un penalty acordat pentru Suedia cu 20 de minute înainte de final. Istvan Kovacs i-a taxat pe turci după ce Okay Yokuslu l-a faultat pe Marcus Berg în careu.

Băieţii lui Mircea Lucescu au căutat cu disperare golul egalizator, care să-i menţină în Liga B, dar acesta n-a venit. S-a terminat 1-0 pentru Suedia, iar Turcia a retrogradat în Liga C.

A fost al 16-lea meci pentru naţionala Turciei cu Mircea Lucescu pe bancă. Bilanţul tehnicianului în vârstă de 73 de ani: patru victorii, cinci remize şi şapte eşecuri.