Dezbatere publică, luni, la Primăria Capitalei pe teme precum managementul traficului, parcaje sau fondul imobiliar

Primăria Municipiului Bucueşti (PMB) organizează, luni, o şedinţă de dezbatere publică, în care se vor discuta mai multe proiecte de hotãrâre referitoare la aprobarea regulamentelor unor servicii publice, printre care cel al managementului traficului.
Filip Stan
11 feb. 2018, 13:49
Dezbatere publică, luni, la Primăria Capitalei pe teme precum managementul traficului, parcaje sau fondul imobiliar

Proiectele supuse dezbaterii publice de luni vor fi afişate pe site-ul PMB până la data de 15 februarie, termen până la care bucureştenii pot trimite sugesti sau recomandări.

Unul dintre cele mai importante proiecte aflate pe ordinea de zi a dezbaterii se referă la traficul din Capitală, respectiv „ proiect de hotărâre privind aprobarea Studiului de Oportunitate privind modalitatea de delegare a gestiunii Serviciului de management al traficului în municipiul Bucureşti şi a Caietului de Sarcini al serviciului public de administrare a domeniului public şi privat pentru asigurarea Managementului Traficului în municipiul Bucureşti”, se arată într-un comunicat al PMB, remis MEDIAFAX.

„Studiul de oportunitate este realizat în vederea alegerii variantei optime de gestiune pentru serviciul public de management al traficului în muncipiul Bucureşti (…) Principalele activităţi care vor fi prestate în cadrul serviciului de management al traficului în municipiul Bucureşti sunt: elaborarea studiilor de trafic, organizarea circulaţiei rutiere şi optimizarea traseelor, realizarea şi întreţinerea în perfectă stare de funcţionare a instalaţiilor de dirijare a circulaţiei, a semafoarelor, a indicatoarelor rutiere şi marcajelor, perfecţionarea şi modernizarea mijloacelor de semnalizare şi avertizare rutieră şi de dirijare a circulaţiei”, se arată în proiectul de hotârâre privind gestionarea serviului de management al traficului.

De asemenea, pe ordinea de zi se mai găsesc proiecte privind aprobarea Regulamentului serviciului public de administrare a parcajelor aparţinând domeniului public şi privat al municipiului Bucureşti, aprobarea Studiului de oportunitate privind modalitatea de gestiune a serviciului de iluminat public în Bucureşti şi a Caietului de sarcini al serviciului de iluminat public, aprobarea Regulamentului serviciului public de administrare a fondului imobiliar aflat în domeniul public şi privat al Municipiului Bucureşti şi în domeniul privat al statului, aprobarea studiului de oportunitate privind serviciul de administrare a fondului imobiliar aflat în domeniul public şi privat al Municipiului Bucureşti şi în domeniul privat al statului şi a caietului de sarcini al serviciului public de administrare a fondului imobiliar aflat în domeniul public şi privat al Municipiului Bucureşti şiîn domeniul privat al statului.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Tragedie în familia antrenorului italian. Fiica sa a murit la doar 30 de ani
Capital.ro
Comisia Europeană critică România pentru lipsa de transparență în finanțarea partidelor. Avertisment de la Bruxelles pentru Camera Deputaților
Playtech.ro
Cât costă o zi la NIBIRU Costinești. Cât plătesc turiștii pentru festivalurile anunțate de Selly și ce surprize îi așteaptă
Adevarul
Au plecat în vacanță în Halkidiki, dar nu s-au mai întors: un cuplu a murit împreună cu bebelușul lor, iar fiica de 7 ani luptă pentru viață
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
Mercur retrograd în Leu pe 17 iulie 2026! Cele trei zodii care atrag ghinionul începând cu această dată. Se anunță pierderi financiare majore!
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România