Diana Dumitrescu, despre ideea de femeie la cratiță: „Mie mi se pare o lipsă de respect. Dacă ea vrea, poate să gătească”

Diana Dumitrescu are o familie întemeiată cu Alin Boroi și au împreună un băiat. Actrița spune că ideea de femeie la cratiță i se pare o lipsă de respect, dacă ea vrea, poate să gătească sau nu, "suntem într-o societate în care poți să alegi să faci asta".
Alina Costache
30 mart. 2025, 12:51
Diana Dumitrescu, despre ideea de femeie la cratiță:
Diana Dumitrescu, despre ideea de femeie la cratiță

Diana Dumitrescu sare în apărarea femeilor și consideră că nu ar trebui să fie subestimate, pentru că, unele dintre ele, pot realiza lucruri mai mărețe decât bărbații.

Asta este o greșeală totală. Mi se pare urât așa femeia la cratiță. Și ea dacă vrea, poate să gătească, poate să nu gătească, mai ales în zilele noastre, mai ales că avem la îndemână și imediat dai comandă de ce platou vrei tu pe masă în secunda următoare.

Mie mi se pare cumva o lipsă de respect. Da, era pe vremuri, femeia stătea acasă, creștea copii și făcea de mâncare. Era femeia la cratiță. Noi acum suntem într-o societate în care poți să faci chestia asta, poți să alegi să faci asta și o faci cu plăcere, dar nu poți numi femeia la cratiță, pentru că e o muncă și aia. Și una în care costă”, a povestit Diana Dumitrescu, în în cadrul podcast-ului ‘Celebru și părinte’ cu Marius Gheorghiu.

Citește și: De ce a trecut Diana Dumitrescu de la religia creştin-ortodoxă la cea penticostală. „Multă lume mi-a aruncat cu pietre!”

Diana Dumitrescu: „E lupta asta dintre bărbat și femeie”

Actrița a comentat și despre comparațiile care există între bărbat și femeie, mărturisind că sunt femei care pot realiza obiective mai mari decât un bărbat. “E o exprimare foarte urâtă. Mi se pare înjositoare pentru o femeie la cratiță. Dacă sunt femeie, pot să fiu și foarte inteligentă. Pot să fiu mai inteligentă decât tine și să fac lucruri mai bune, mai mărețe decât un bărbat, dacă am o șansă.

E lupta asta dintre bărbat și femeie, să fie veșnică, putem noi să discutăm multe. Depinde de fiecare, de alegeri, experiențe, de educație, de ce își dorește fiecare. Sunt femei cărora le place să stea la cratiță, le place să facă asta, să crească copiii, să stea acasă, să gătească, să meargă cu ei în parc, să schimbe așternuturile, să dea cu aspiratorul. E ceva ce lor le face plăcere. Sunt femei cărora asta le place să facă”, a mai spus Diana Dumitrescu.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
„M-am trezit plângând, nu pot să cred…!“ Dezvăluirea emoționantă a lui Vasile Mogoș după despărțirea de Universitatea Craiova
Capital.ro
Cât costă benzina și motorina miercuri, 24 iunie 2026. Unde găsesc șoferii cei mai ieftini carburanți din România
Playtech.ro
Mai multe avioane europene, verificate de urgenţă de autorităţi din cauza unor fisuri la structura aripilor. Ce risc există pentru zboruri
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Prunea și Dănuț Lupu, dați jos din autocarul lui Dinamo și lăsați pe marginea drumului! Cum îl înfuriaseră pe antrenor: ”Noi am plecat”
MediaFlux
Horoscop 24 iunie: O zi a alegerilor inspirate și a întâlnirilor care pot schimba planuri de viitor
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?