Diana Șoșoacă a făcut, din nou, circ în Parlamentul României, cu ocazia ședinței solemne dedicate prieteniei dintre România și Israel: ”Am ajuns sclavi în țara noastră? Trădătorilor!”

Senatoarea S.O.S România, Diana Iovanovici Şoşoacă, a cerut marţi, în şedinţa solemnă a Parlamentului dedicată Zilei Solidarităţii şi Prieteniei dintre România şi Statul Israel, ca în această zi să se comemoreze Ziua naţională de cinstire a martirilor din temniţele comuniste, ea acuzând Parlamentul de trădare.
Filip Stan
14 mai 2024, 17:56
Diana Șoșoacă a făcut, din nou, circ în Parlamentul României, cu ocazia ședinței solemne dedicate prieteniei dintre România și Israel: ”Am ajuns sclavi în țara noastră? Trădătorilor!”

Senatoarea S.O.S România, Diana Iovanovici Şoşoacă, a declarat în şedinţa comună solemnă a celor două Camerei, că în această zi trebuia în primul rând să comemorăm conform legii 127 din 2017 Ziua Naţională de cinstire a martirilor din temniţele comuniste.

”Astăzi, trebuia în primul rând să comemorăm conform legii 127 din 2017 Ziua naţională de cinstire a martirilor din temniţele comuniste. În timp ce noi am salvat peste 400.000 de evrei în al Doilea Război Mondial, iudeo-bolşevicii au omorât peste 800.000 de români în temniţele comuniste”, a spus Diana Ivanovici Şoşoacă de la tribuna plenului reunit.

”Cum este posibil ca dumneavoastră, Parlamentul României, să trădaţi poporul român şi interesele ţării noastre? (..) Există cumva principiul de reciprocitate între România şi Israel astfel încât astăzi sau de 1 Decembrie sau în orice altă zi să se arboreze steagul României şi întregul Israel să celebreze România şi poporul român? Sau am ajuns sclavi în ţara noastră?”, a completat aceasta. Senatoarea a mai afirmat că ”avem obligatorie istoria evreilor, când ei nu au obligatoriu istoria românilor şi avem un membru al evreilor în CSAT, pentru că a tras sforile domnul Vexler”. ”Avem zi naţională a Israelului deşi noi am recunoscut Statul Israel în 11 iunie 1948. De ce a trebuit să instituiţi pe 14 mai, când este ziua celor omorâţi în temniţele comuniste? Ruşine Parlamentului României. Trădătorilor!”, a mai spus Diana Iovanovici Şoşoacă.

Preşedintele interimar al Camerei Deputaţilor, social-democratul Alfred Simonis, a declarat că ”prietenia dintre România şi Israel este mai puternică ca niciodată”. ”Sunt convins că solidaritatea manifestată în momentele grele va face să ducem aceatsă relaţie la un nivel superior, pe viitor”, a arătat Simonis.

Citește și: Fugarii vor fi obligaţi să-şi suporte cheltuielile de aducere în ţară. Gorghiu: Ai fugit de justiţia din ţară, când te întorci tu plăteşti aducerea ta în ţară, nu statul român

Preşedintele interimar al Camerei Deputaţilor a subliniat că ”avem fără îndoială principii şi valori comune, care s-au consolidate în cei 76 de ani de relaţii diplomatice neîntrerupte dar avem şi un parteneriat cu valenţe strategice”.

”E de datoria noastră, a tuturor celor din Parlamentul României, să folosim diplomaţia parlamentară pentru a accelera colaborarea dintre naţiunile noastre, inclusiv în cee ace priveşte atragerea de investiţii majore”, a precizat Alfred Simonis.

La rândul lui, deputatul Silviu Vexler, preşedintele Federaţiei Comunităţilor Evreieşti din România (FCER), a arătat că ”în lumea de astăzi, a devenit aproape de necrezut să poţi asculta alături de imnul national, imnul Statului Israel”. ”Într-o perioadă normală, gestul pe care îl facem astăzi ar fi avut o importanţă deosebită în sine, dar în contextul actual, marcarea la nivel national a Zilei solidarităţii şi prieteniei dintre România şi Statul Israel este cu adevărat un act istoric”, a menţionat Vexler.

El a mai spus că ”deşi s-a aflat aproape continuu într-un mediu ostil, Statul Israel a rămas un simbol al democraţiei, un model pentru o societate tolerantă dar şi un reper global pentru cercetare şi inovare”.

”Unul din partenerii esenţiali ai României, atât în Orientul Mijlociu cât şi la nivel mondial, Statul Israel a sprijinit în permanenţă ţara noastră şi poporul român, aducând contribuţii majore, care s-au concretizat în numeroase domenii de interes national. Totul, însă, se poate schimba într-o clipă, aşa cum am putut vedea după atacurile teroriste din 7 octombrie de anul trecut, aşa cum putem vedea în fiecare zi”, a completat Silviu Vexler, arătând că ”atunci când atacarea Statului Israel a devenit o obişnuinţă, România a ales să să fie de partea corectă a istoriei”.

Citește și: Marcel Ciolacu spune că a avut o discuţie cu preşedintele Iohannis, despre sistemul Patriot pentru Ucraina: Urmează să luăm o decizie în CSAT

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Orașul mare din Europa, vizitat de foarte mulți români, care se confruntă cu o invazie de gândaci. Insectele au ajuns și în terase sau pe pereții caselor
Capital.ro
România a pierdut o voce de aur. Talentul său a luminat scena timp de peste trei decenii. Rămâne veșnic în amintire
Playtech.ro
Magazinul care ia ambalajele SGR fără a fi separate. Le pui pe toate într-un sac şi primeşti banii pe ele
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Patru zile de muncă, trei de relaxare. Noua măsură intră în vigoare la 1 iulie
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Filmul tragediei în care Delia, o mamă de 30 de ani a murit, iar fiul ei se luptă pentru viața sa, după ce mașina în care se aflau a fost izbită din plin pe o șosea din Cluj
Cancan.ro
Descoperire-șoc a lui Piedone într-un restaurant chinezesc din București. Ce e carnea de vită, de fapt
Playsport.ro
Vârsta de pensionare în România trebuie schimbată pentru anumite categorii, consideră...
Capital.ro
Schimbare în Codul Rutier 2025. Permis suspendat pentru 4 ani și dosar penal
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Vouchere pentru alimente 2025: Când vor fi alimentate cardurile sociale cu prima tranșă de 125 de lei
MediaFlux
Ajutoare pe card pentru 3,5 milioane de gospodării. Anunț oficial de la Ministerul Energiei
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Începe Programul Rabla 2025: cum te poți înscrie și câți bani poți obține