Diana Șoșoacă a fost scoasă din cursa pentru alegerile prezidențiale. Decizia a fost luată de Curtea Constituțională

Diana Șoșoacă nu mai poate participa la alegerile prezidențiale din acest an, după ce Curtea Constituțională a României a admis o contestație împotriva înregistrării candidaturii sale.
Alina Costache
05 oct. 2024, 18:31
Diana Șoșoacă a fost scoasă din cursa pentru alegerile prezidențiale. Decizia a fost luată de Curtea Constituțională

Diana Șoșoacă este scoasă din cursa pentru Cotroceni de anul acesta după ce Curtea Constituțională a României a admis, astăzi, contestația formulată de Bellantoni Amalia împotriva președintei SOS România. Decizia este una definitivă, se va publica în Monitorul Oficial, astfel că aceasta nu o mai poate contesta.

Președinta SOS România și-a depus candidatura acum două zile, motivând că a reușit să strângă semnăturile necesare și că faptul că a depus candidatura este un act eroic, „cel mai important act după 1989”.

Detalii de ultimă oră. Ce au precizat analiștii despre decizia privind candidatura Dianei Șoșoacă

Analistul politic Bogdan Chireac a arătat că această decizie de ultimă oră a schimbat întregul spectru politic și întregul calcul pentru alegerile prezidențiale din acest an.

„Este o decizie care ar putea influența major alegerile din acest an. În acest moment, George Simion a primit o șansă foarte mare pentru a intra în turul doi. Se răstoarnă toate calculele, deci în acest moment, dacă tot segmentul suveranist se adună, în jur de 25%, George Simion are o șansă puternică să intre în turul doi cu Marcel Ciolacu. Depinde și dacă Diana Șoșoacă va alege să sprijine alt candidat.”, a declarat Bogdan Chireac în exclusivitate pentru România TV.

Citește și : Ciolacu nu e de acord cu reliberalizarea pieței energiei, propusă de Comisia Europeană. Scopul PSD este de a stopa prețurile la energie

Contactată de România TV a fost și Amalia Bellantoni, fostă membră a SOS România și candidat la europarlamentare din partea partidului, care a părăsit formațiunea condusă de Diana Șoșoacă, acuzând-o de trădare. Bellantoni a fost foarte entuziasmată de decizia CCR.

Citește și : Marcel Ciolacu, mesaj de avertisment la adresa lui Iohannis. ”Ar trebui să desecretizeze toate cheltuielile pe care le-a avut în ultimii 10 ani”

„România este salvată de o persoană care a dus numele țării într-un mod grotesc, grobian. Mulțumesc celor cu care am făcut echipă să luptăm împotriva acestui monstru din politica românească. Voi deschide o șampanie pentru că ceea ce se întâmplă astăzi, pot spune că Dumnezeu Există. Iar mai presus de Dumnezeu, aici pe pământ, este legea, care trebuie respectată de toți. Ceea ce a făcut Diana Șoșoacă pentru români este o mare minciună, o mare derâdere. Să ne ajute Dumnezeu să avem un președinte adevărat!”, a precizat Bellantoni în exclusivitate pentru România TV.

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
Microbuze de 28,8 milioane de euro pentru IGSU: cine a câștigat licitația și ce legături apar cu un apropiat al lui Klaus Iohannis
Capital.ro
Doliu în televiziune! Un mare nume din industrie s-a stins la doar 47 de ani: Suntem profund îndurerați
Playtech.ro
La ce se uită însoţitorii de zbor când te urci în avion. Detaliile pe care le urmăresc mereu: „Vă scanăm în câteva secunde”
Adevarul
Lacul Cinciș, de nerecunoscut după epoca vacanțelor de 1 Mai. De la sutele de corturi la junglă, insule și locuri interzise
wowbiz.ro
Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani și-a pierdut viața după ce a suferit un infarct la volan, în București. A intrat cu mașina într-o șoferiță de 32 de ani
iamsport.ro
Nu Iordănescu, Lucescu sau Ienei! ”El a fost cel mai șmecher antrenor din istoria fotbalului românesc”
MediaFlux
Gest extrem de îndrăzneț făcut de fiica lui Putin. Absolut nimeni nu are voie să se apropie de un supercomputer
stirilekanald.ro
(P) De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani și ce poți face ca să te menții
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR