Diana Şoşoacă, atacată de un candidat la președinție: „Sunt tot felul de fripturişti, iar ruşii se amuză, o popularizează”

Silviu Predoiu, fost director-interimar al SIE în mai multe rânduri, a fost întrebat, în emisiunea Insider politic, cum au perceput serviciile secrete din România prezenţa Dianei Şoşoacă, dar şi a altor parlamentari români, la Ambasada Rusiei în Bucureşti.
Filip Stan
26 apr. 2025, 16:44
Diana Şoşoacă, atacată de un candidat la președinție:

Fostul director adjunct al SIE, Silviu Predoiu, în prezent candidat la alegerile prezidenţiale, susţine că prezenţa Dianei Şoşoacă şi a altor politiceni români la Ambasada Rusiei a fost ”o surpriză neplăcută” pentru serviciile secrete din România. În schimb, ”pe ruşi îi amuză”, pentru că se folosesc de Diana Şoşoacă în scop propagandistic.

”Hai să generăm tensiuni în societate, în ţara ţintă, cu materialul lor, nu cu al nostru”, dezvăluie Silviu Predoiu strategia Moscovei. De asemenea, Silviu Predoiu susţine că e ”o mafie a invitaţiilor” la recepţii diplomatice. ”Sunt tot felul de fripturişti care stau la coadă la recepţii (…). Să fie văzuţi pe acolo”, susţine fostul şef al spionajului românesc.

Silviu Predoiu, fost director-interimar al SIE în mai multe rânduri, a fost întrebat, în emisiunea Insider politic, difuzată sâmbătă la Prima TV, cum au perceput serviciile secrete din România prezenţa Dianei Şoşoacă, dar şi a altor parlamentari români, la Ambasada Rusiei în Bucureşti.

Scrisoarea lui George Simion către „pensionarul” CTP provoacă un nou scandal: „Mă agresează psihic, încercând să mă convingă că mult lapte și multă miere o să-mi curgă în gură”

”Pentru noi este o surpriză neplăcută. Faptul că se duc la acţiuni diplomatice este una, faptul că după aceea explică cât de bine şi cât de importantă este Rusia şi ce bine ne-ar face, este cu totul altceva. Dar faptul că se duc acolo îmi arată o submisivitate egală cu a celor care se înghesuie la alte recepţii, fără să fie invitaţi. Sunt tot felul de fripturişti care stau la coadă la recepţii. Nu ştiu dacă ştiţi, e o mafie a invitaţiilor la recepţii la ambasadă. E o mafie a invitaţiilor la ambasadă, să fie văzuţi pe acolo. Da, Rusia e altceva. Nu mă miră la doamna Şoşoacă, pentru că vor să şocheze. N-ar fi nimeni emoţionat dacă doamna Şoşoacă ar merge la recepţie la ziua Franţei. ”Băi, s-a dus Şoşoacă acolo? A făcut gălăgie? Nu”. În schimb, dacă s-a dus la ruşi, este o ştire. Asta nu înseamnă că se schimbă ceva în relaţia România-Rusia sau că doamna Şoşoacă poate să transmită alte mesaje”, a explicat Silviu Predoiu.

Fostul director adjunct al SIE susţine că ruşii o folosesc pe Diana Şoşoacă în scop propagandistic pentru a alimenta tensiunile din societate.

”Pe ruşi, în schimb, îi amuză: ”Hai să generăm tensiuni în societate, în ţara ţintă, cu materialul lor, nu cu al nostru”. Ei (ruşii – n.r.) popularizează prezenţa ei (a Dianei Şoşoacă -n .r.) la recepţii. Şi dacă nu făcea doamna pe TikTok, o popularizau ei. Ei se duc să facă poze cu ea, pentru că îi ajută în propaganda ulterioară. ”Hai să-i întărâtăm!”, a explicat Silviu Predoiu.

POT, partidul condus de Anamaria Gavrilă, a dat o petrecere cu șampanie și apoi a cerut AEP decontarea cheltuielilor din bani publici

Diana Şoşoacă, europarlamentar SOS România, merge an de an la recepţiile organizate de Ambasada Rusiei la Bucureşti, în ciuda faptului că România a condamnat oficial invazia ilegală a Rusiei în Ucraina şi a redus la minimum dialogul cu reprezentanţii Moscovei. Anul trecut, în prezenţa Dianei Şoşoacă, noul ambasador rus la Bucureşti, Vladimir Lipaev, a dat vina pe Europa şi pe NATO pentru războiul din Ucraina şi a anunţat deschiderea Moscovei de a „relansa legăturile rupte” cu România, dacă ţara noastră are „disponibilitatea de a-şi abandona cursul neprietenos faţă de Rusia”.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Cum se califică Universitatea Craiova în primăvara europeană din Conference League după 1-2 cu Sparta Praga! Oltenii tremură după golul încasat în minutul 90
Capital.ro
Se schimbă regulile la locul de muncă. Guvernul a aprobat legea. Se aplică amendă de până la 7.000 de lei angajatorilor
Playtech.ro
Cine este Liana Nicoleta Arsenie, președinta Curții de Apel București, și ce avere dețin
Adevarul
Avertismentul dur al unui general polonez către Putin: „Dacă ne atacați, intrăm în Kaliningrad”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum se transmite lepra și cum îți dai seama că ai intrat în contact cu boala. Este alertă epidemiologică după confirmarea unui caz la Cluj-Napoca
iamsport.ro
Unul dintre cei mai bogați afaceriști din Ungaria, investiție majoră în România! Proiectul gândit în apropiere de ansamblul rezidențial dezvoltat de Gigi Becali
MediaFlux
Nimeni nu scapă. Toate informațiile vor fi transmise în timp real către autorități
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu