Diana Şoşoacă, implorată de românii din Italia să candideze la preşedinţie: „Femei de 70 de ani mă strângeau de carne şi-mi spuneau să le iau acasă”

Senatoarea Diana Şoşoacă a făcut recent o vizită în Italia, unde, printre vizite la Vatican, s-a întălnit cu comunităţi de români, care, susţine ea, au implorat-o să candideze la preşedinţia României.
Filip Stan
08 mart. 2024, 23:52
Diana Şoşoacă, implorată de românii din Italia să candideze la preşedinţie:

Mai mult, Diana Şoşoacă spune că românii au plâns împreună cu ea şi i-au promis că, dacă va candida la alegerile prezidenţiale, se vor întoarce în ţară, pentru că este singura lor speranţă la o viaţă mai bună în România.

„Săptămâna trecută a fost o întâlnire emoţionantă cu românii din Italia, atâta cât au putut veni. M-au sunat din multe regiuni şi-mi cereau să ajung peste tot, dar e imposibil din cauza distanţei şi banilor. Unii stau de zeci de ani acolo, au copii născuţi acolo care înţeleg româna, dar nu o pot vorbi. Toţi îşi doresc să se întoarcă acasă. Am avut în braţe femei de 70 de ani care s-au dus să îngrijească bătrâni. Plângeau în hohote şi mă strângeau de carne şi-mi spuneau să le iau acasă. S-a plâns foarte mult”, a povestit Diana Șoșoacă, la Bzi Live.

Senatorul de Iași a spus că foarte mulți români din diaspora i-au cerut să candideze la prezidențiale, lunându-și angajamentul că se vor întoarce în România, dacă ea va ieși președinte.

Citeşte şi: Gabriela Firea schimbă ţinta criticilor în scandalul bugetului Capitalei: „Soluţia poate veni acum doar de la echipa social-democrată! PNL Bucureşti l-a susţinut pe Nicuşor Dan”

„Mi-au zis că dacă voi ajunge preşedinte ei se întorc acasă. E o forţare din partea poporului român pentru ca un om să candideze. Eu nu mi-am anunţat candidatura. O să vedem ce va fi cu alegerile. Evident că nu voi dezamăgi. Problemele lor sunt ca şi ale românilor din ţară. Nu sunt plătiţi bine, nu li se respectă drepturile. Vorbeau de discriminare, românii sunt cei mai discriminaţi. Ambasadele de acolo nu fac nimic pentru poporul român. E o nesimţire la adresa românilor, cozi interminabile, lipsa răspunsurilor, nu li se dau actele, nu se implică când au probleme cu autorităţile. Ambasadele şi consulatele ridică din umeri. Plecaţi, daţi-vă demisia dacă nu faceţi nimic pentru români. Vin acolo pentru bani, afaceri sau pentru a-şi pune în CV unde au lucrat.

Românii sunt dezamăgiţi de cum sunt primiţi acasă, de la vamă până la repatriere. Mi-au zis că nu au rezistat la controale şi au dat faliment. Au pierdut bani. Românii se încăpăţânează să investească în România şi să-şi construiască case aici, să se întoarcă acasă. Foarte mulţi mi-au zis că nu mai suportă străinătatea. Îi trage înapoi pământul românesc.

Am şters multe lacrimi şi multe lacrimi ale lor s-au îngemănat cu ale mele. Când mă strângeau în braţe, mi-au zis că simţeau că strâng în braţe România toată. Sunt amintiri extraordinare, asta e o asumare şi o responsabilitate imensă. Îmi spuneau prietenii şi consilierii că sunt pe ultima turnantă. Mă întrebau dacă realizez la ce m-am înhămat. O greşeală a mea poate duce la distrugerea întregii speranţe a României. Ştiu, de aceea am ajuns să mă gândesc foarte bine la fiecare pas pe care-l fac”, a mai spus Diana Șoșoacă.

Citeşte şi: Guvernul a adoptat OUG privind comasarea alegerilor locale şi europarlamentare. Un politician poate candida concomitent la primărie, preşedinţia consiliului judeţean şi un loc de europarlamentar

 

DailyBusiness
Adolescenții români care învață să fie responsabili și se angajează pe timpul verii. Ce vor să-și cumpere cu banii câștigați
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, devastatoare la Paris! A făcut furori cu rochia aleasă – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Soluția naturală care hidratează pielea și o ajută să nu îmbătrânească. I se mai spune ”aurul galben al frumuseții”
Capital.ro
Decizie pentru numerar. Cetățenii nu mai pot accesa conturile. Nu mai pot retrage cash: Oamenii sunt la mâna lor...
Playtech.ro
Anunţul momentului despre vremea în august! Va fi o lună cum nu am mai avut de ani de zile, spun meteorologii
DailyBusiness
Lene pe bani publici: bugetarii din România, codașii Europei la productivitate, arată un STUDIU al Uniunii Europene
Adevarul
Gestul devenit viral al unui agent de pază de la Beach, please!: „Definiția umanității”
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
De ce refuză pisica ta hrana umedă. Explicația neașteptată a veterinarilor
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
kanald.ro
Adriana, o femeie de 25 de ani, mamă a doi copii, a fost ucisă de soțul ei! Care este motivul crimei și ce s-a întâmplat cu bărbatul
Cancan.ro
David Măruță s-a cuplat cu fiica unui celebru chef din România Primele IMAGINI cu cei doi îndrăgostiți la Beach, please!
Playsport.ro
Bolojan schimbă harta României. Comasarea primăriilor din țară și reducerea...
Capital.ro
Noua TAXĂ care se pregătește în România. Proprietățile vor fi suprataxate. Românii care vor contribui mai mult la stat.
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Nici că-i pasă de gura lumii. Georgina a postat imagini din vacanța cu Cristiano Ronaldo, la câteva zile după scandalul absenței de la funeraliile lui Diogo Jota
stirilekanald.ro
VIDEO Primul caz de malarie luat din România. Pacientul, internat la Spitalul Victor Babeș
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Planurile ministrului Apărării privind armata obligatorie. Ionuț Moșteanu e dispus să pună mâna pe armă pentru a atrage 100.000 de rezerviști în sistem
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Planta care alungă căpușele din curte. Ce ar trebui să ai neapărat în grădină ca să scapi de musafirii nepoftiți