Diana Şoşoacă, interesată de o candidatură la Primăria Iaşiului: „Cu un naţionalist ca mine, ar putea deveni cel mai important oraş al ţării”

Cursa pentru Primăria Municipiului Iaşi începe să se prefigureze ca una dintre cele mai interesante din ţară, după ce, pe lângă actualul primar Mihai Chirica, deja şi-a anunţat candidatura din partea AUR medicul şi actualul europarlamentar Tudor Ciuhodaru, iar Diana Şoşoacă se pregăteşte şi ea.
Mircea Filipescu
20 feb. 2024, 19:46
Diana Şoşoacă, interesată de o candidatură la Primăria Iaşiului:

Președintele organizației județene S.O.S. Iași, Dragomir Tomașeschi, spune că varianta ca președinta partidului Diana Șoșoacă să candideze la primărie este tot mai probabilă.

„Este posibil orice. Iașul este al doilea oraș ca importanță al României si îmi este foarte drag mie. Cu o personaliate puternică și un naționalist ca mine, capitala Moldovei ar putea deveni cel mai important oraș al țării”, a spus Diana Șoșoacă, contactată de Bzi pentru a comenta informaţia.

Între timp, partidul Dianei Şoşoacă trebuie să-şi rezolve problemele interioare, în ultimele zile atrăgând atenţia prin scandalul de proporţii iscat între preşedinta SOS România şi soţul său, prim-vicepreşedintele Silvestru Şoşoacă.

Diana Șoșoacă, şefa partidului S.O.S. România, a luat decizia de a-l suspenda pe propriul său soț, Silvestru Șoșoacă, din funcțiile de conducere, motivând că acest lucru îl protejează pe acesta de influențele serviciilor secrete.

Citeşte şi: Piedone dezvăluie, după o discuţie cu Marcel Ciolacu, în ce condiţii ar candida la Primăria Capitalei: „Vreau să se configureze un portret de primar general”

Într-un comunicat de presă, Silvestru Șoșoacă a subliniat că nu poate accepta acțiunile abuzive ale soției sale împotriva membrilor și liderilor partidului S.O.S. România. El a respins categoric afirmațiile privind intimidarea și șantajul din partea serviciilor secrete și a declarat că nu este de acord cu utilizarea sa și a familiei sale în scopul victimizării politice a Dianei Șoșoacă.

„Nu se pot accepta totuşi acţiunile abuzive ale acesteia (n. red.: Dianei Șoșoacă) împotriva membrilor şi liderilor din partid. Motivele invocate de dna preşedinte S.O.S., că aş fi victima unor acţiuni de intimidare şi şantaj din partea serviciilor secrete, în scopul distrugerii carierei sale politice, nu sunt reale. Nu sunt de acord cu folosirea mea şi a familiei pentru ca dna Iovanovici-Şoşoacă să se victimizeze în scop electoral. Nu cauţionez sub nicio formă serviciile secrete, a căror implicare în viaţa politică este cunoscută, dar asta nu înseamnă că putem fi necinstiţi în faţa electoratului şi a membrilor de partid”, a susţine Silvestru Șoșoacă.

Citeşte şi: Reacţia lui CTP după ce Republica Moldova i-a prelungit interdicţia lui George Simion: „Pentru prima dată, ţinta AUR se identifică public cu cea a Kremlinului”

 

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
FCSB, absențe de marcă pentru derby-ul cu Dinamo de Conference League! Ce prime le-a pregătit Gigi Becali pentru cupele europene
Capital.ro
Ministerul Muncii schimbă regulile pentru orele suplimentare. Bugetarii care vor primi spor de până la 100%
Playtech.ro
Cum verifici online dacă angajatorul ți-a plătit contribuțiile pentru pensie și câți ani de muncă sunt înregistrați în sistem până în 2026
Adevarul
SURSE Cei trei tehnocrați din mintea lui Nicușor Dan. De ce ezită președintele
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Cluj a ieșit să-și apere fiica și a sfârșit înjunghiată mortal. Agresorul avea ordin de protecție
iamsport.ro
”Erau jucătorii de la FCSB obligați să semneze cu tine când era Reghecampf antrenor?”. Anamaria Prodan a dat cărțile pe față: ”Eu mi-am permis acest lux!”
MediaFlux
Se schimbă învățământul liceal și Bacalaureatul. Anunț important pentru elevi
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi