Diana Șoșoacă și-a demis propriul soț din funcția de conducere din partidul SOS România. Care este motivul pentru această decizie

Senatoarea Diana Șoșoacă a decis suspendarea soțului ei, Dumitru Silvestru-Șoșoacă, dintr-o importantă funcție de conducere din partidul SOS România.
Filip Stan
17 feb. 2024, 22:18
Diana Șoșoacă și-a demis propriul soț din funcția de conducere din partidul SOS România. Care este motivul pentru această decizie

Pe data de 12 februarie, Senatoarea independentă Diana Șoșoacă a exercitat prerogativele sale în calitate de președinte al partidului SOS România, semnând Decizia de suspendare a soțului său, Dumitru Silvestru-Șoșoacă, din funcția de Prim-Vicepreședinte al aceleiași formațiuni politice.

Citește și: Model de pomelnic. Cine trebuie trecut şi cine nu trebuie trecut niciodată pe pomelnic. În ce ordine se scriu numele

Ca urmare a acestei decizii, Dumitru Silvestru-Șoșoacă a fost notificat cu privire la obligația de a preda în termen de 48 de ore toate documentele și bunurile partidului, inclusiv acte originale, registre, ștampile, precum și orice alte documente sau materiale relevante, printre care adeziuni și procese-verbale, pe care le deține.

Motivația din spatele suspendării se bazează pe acuzații repetate conform cărora Dumitru Silvestru-Șoșoacă ar fi încălcat Statutul partidului și deciziile luate de organele de conducere ale SOS România. Conform prevederilor din Decizie, Biroul Executiv Central al partidului va examina „situația” soțului senatorului și va lua măsurile necesare în consecință.

Pe lângă aceasta, Dumitru Silvestru-Șoșoacă este obligat, potrivit Deciziei, să se abțină de la orice acțiuni care ar putea denigra partidul sau membrii acestuia, altfel fiind avertizat că va fi supus sancțiunilor legale.

Citește și: Gabi Stângău, un important violonist român, s-a stins din viață într-un accident de ATV. Cu două zile în urmă împlinise 32 de ani

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Atenție Craiova, adversarul din Liga Campionilor a marcat de 8 ori în ultimul meci
Capital.ro
Nici nu s-a terminat anul școlar, dar un nou trend prinde contur: ce se întâmplă cu cumpărăturile pentru școală
Playtech.ro
Planta de interior super rezistentă care absoarbe căldura și răcorește aerul din casa vara. Mulţi spanioli şi italieni o au
Adevarul
Naționala de fotbal a României la Mondialul jucat sub semnul fascismului. Dramatism și ghinion pentru ticolori în Italia 1934
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Calcule pentru românii care vor să cumpere vechime în muncă pentru pensie, în 2026. Cât va costa după majorarea salariului minim
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?