U Craiova 1948 – Dinamo 1-0. Mutu şi-a învins fosta echipă

Formaţia FC U Craiova a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Dinamo, în ultimul meci al etapei a II-a a Ligii I.

26 iul. 2021, 21:30

UPDATE U Craiova 1948 – Dinamo 1-0. FCU Craiova a învins-o pe Dinamo, scor 1-0, în runda #2 din Liga 1.

Aceasta a fost prima victorie a echipei craiovene de la promovarea în Liga I şi primul succes al lui Adrian Mutu, fost fotbalist al lui Dinamo, ca antrenor al formaţiei din Bănie.

Unicul gol a fost înscris de atacantul Hugo Vieira (65), din centrarea argentinianului Juan Bauza, la opt minute de la intrarea portughezului pe gazon.

Gazdele au ratat ocazii mari de gol prin William Baeten (6), Claudiu Bălan (18), Bauza (20, 38).

Dinamo a avut o bară la un şut al lui Robert Moldoveanu (52), iar şutul lui Deian Sorescu la colţul scurt a fost respins de portarul Sorin Mogoşanu (83).

Cele două formații au făcut spectacol în runda inaugurală a noului sezon al Ligii 1 , în disputele susținute de olteni și „câini” marcându-se în total 10 goluri.

U Craiova 1948 – Dinamo ONLINE STREAMING DIGI SPORT

În prima etapă din noul sezon al Ligii 1, U Craiova 1948 a fost învinsă pe terenul celor de la CFR Cluj, scor 2-3, în timp ce Dinamo s-a impus ”acasă” cu același scor, în fața celor de la FC Voluntari, prin hattrick-ul lui Deian Sorescu.

DIGI SPORT LIVE VIDEO U Craiova 1948 – Dinamo ONLINE STREAMING, echipe de start:

FCU CRAIOVA: Mogoșanu – Negru, Diallo, Kovacic, Huyghebaert – Achim, Albu, Asamoah – Baeten, Bălan, Bauza
REZERVE: Popa, Gajic, Bagayoko, Pop, Zanfir, Raicea, Răducanu, Sidibe, Hugo Vieira
ANTRENOR: Adrian Mutu

DINAMO: Eșanu – Sorescu, Dudea, Giafer, Filip – Crețu, Răuță, Radu – Mihaiu, Moldoveanu, Florescu
REZERVE: Fara, Neicuțescu, Anton, Amzar, Borcea, Diniță, Stan, Tone
ABSENT: R. Grigore (la Jocurile Olimpice)
ANTRENOR: Dario Bonetti

Stadion: „Ion Oblemenco” (Craiova)
Arbitru: Călin Iulian (Ştefăneşti) / A1: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare), A2: Bîrdeş Romică (Piteşti)

Laurenţiu Reghecampf este noul antrenor al Universităţii Craiova
Sepsi OSK a remizat cu Chindia Târgovişte, scor 1-1, în Liga I

Echipa Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul susţinut, luni, în deplasare, contra formaţiei Chindia Târgovişte, în etapa a doua a Ligii I.

Pentru Chindia a marcat Cherchez, în minutul 87, iar pentru Sepsi a înscris Ashkovski, în minutul 52.

Chindia Târgovişte: Moldovan – Căpuşă, Celea, Baxevanos, Roumpoulakou (Corbu ’72) – Şerban (Matis ’82), Suciu (Cherchez ’82), Iacob, Popadiuc (Popa ’71) – Neguţ, Florea (Kocic ’90+1). Antrenor: Emil Săndoi

Marius Vecerdea, finul lui Klaus Iohannis, fost candidat la preşedinţia Federaţiei Române de tenis, a chemat poliţia şi salvarea după un scandal cu Ion Ţiriac VIDEO

Sepsi OSK: Niczuly – Dimitrov, Mitrea, Hugo Filipe, Ştefănescu (Aganovic ’46)- Vaşvari (Fofana ’80), Păun (Rep ’46), Ispas – Askhovski, Damaşcan (Bojic ’88), Eder Gonzalez (Tincu ’72). Antrenor: Leo Grozavu
Cartonaşe galbene: Popadiu ’69, Corbu ’90+3 / Păun ’11, Gonzalez ’30, Niczuly ’67, Dimitrov ’77, Mitrea ’90

Meciul a fost arbitrat de Andrei Chivulete (centru), ajutat de Radu Ghinguleac, Andrei Constantinescu (ambii asistenţi) şi Andrei Antonie (rezervă).

Observator de arbitri a fost delegat Augustus Constantin, iar observator de joc, Viorel Ilinca.