VIITORUL-DINAMO 0-0. Trupa lui Hagi a pierdut primul loc în Liga 1

Prima etapă din play-off-ul Ligii 1 s-a încheiat luni, la Ovidiu, cu meciul dintre Viitorul Constanţa şi Dinamo. Cele două formaţii au încheiat la egalitate, 0-0.

13 mart. 2017, 17:07

Viitorul şi Dinamo nu au reușit să marcheze în ciuda numeroaselor ocazii de gol create pe o vreme dificilă, cu ploaie insistentă și vânt puternic. FC Viitorul a dominat prima repriză și și-a creat trei ocazii bune de gol, prin Aurelian Chițu (14), Ionuț Nedelcearu (26 — aproape de autogol) și Cristian Ganea (36).

După pauză, tot echipa antrenată de Gheorghe Hagi a avut ocazii de gol, prin Neluț Roșu (48) și Ionuț Vînă (53), dar Dinamo a fost mai periculoasă în ultima jumătate de oră a partidei. Azer Busuladzic (62) a tras pe lângă poartă din poziție excelentă, de la 16 metri, Nistor a șutat de la distanță, dar mingea a fost respinsă de portar (79), Victor Rîmniceanu (87) a respins șutul din apropiere al lui lui Nedelcearu, pentru ca fundașul Mihai Popescu să rateze ultima oportunitate a meciului (90+3). Viitorul a mai avut o șansă, prin Cristian Hodorogea (71), dar acesta nu a ajuns la centrarea lui Romario Benzar.