Din păcate războiul a început. Trei rachete au fost trase deja asupra armatei

Activişti palestinieni din Fâşia Gaza au tras ieri 3 rachete spre sudul Israelului, dintre care două au fost interceptate de sistemul de apărare antirachetă israelian "Domul de Fier".
Iulian Tudor
08 dec. 2019, 06:03
Din păcate războiul a început. Trei rachete au fost trase deja asupra armatei

Precedentul tir de rachetă din enclava palestiniană aflată sub controlul mişcării islamiste Hamas a avut loc la 29 noiembrie, scrie agerpres.ro. Armata israeliană a vizat atunci o poziţie deţinută de Hamas în Fâşia Gaza, ca represalii la un tir cu rachetă asupra sudului Israelului.

Citeşte şi Scene de război. Atacat cu rachete, Israelul ripostează cu bombardamente puternice. Sirenele au alertat populaţia

Sâmbătă seară „trei proiectile au fost trase din Fâşia Gaza spre teritoriul israelian. Două au fost interceptate de scutul Domul de Fier”, a anunţat armata într-un comunicat, fără să ofere alte detalii.

Echipe de prim-ajutor au tratat trei persoane la Sderot, rănite uşor căutând să găsească adăpost după ce sirena de alertă s-a făcut auzită în acest oraş din vecinătatea Fâşiei Gaza, potrivit unui purtător de cuvânt al Magen David Adom, serviciile de salvare israeliene.

La 12 noiembrie, armata israeliană a ucis într-o operaţiune ţintită un înalt comandant al Jihadului Islamic, o altă mişcare armată din enclava palestiniană sub blocada Israelului.

Ca represalii, Jihadul Islamic a tras circa 450 de rachete în două zile spre Israel, dintre care un număr important au fost interceptate de sistemul de apărare antirachetă israelian, potrivit armatei care a replicat vizând ţinte ale Jihadului Islamic în enclavă.

După două zile de confruntări, care s-au soldat cu 36 de morţi în Fâşia Gaza şi niciunul în Israel, Jihadul Islamic şi statul evreu au convenit asupra unui armistiţiu fragil care a intrat în vigoare la 14 noiembrie.

Hamas şi Israel au dus trei războaie în enclavă, începând din 2008, potrivit AFP.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
EXCLUSIV | Dana Badea, prima reacție după ce s-a scris că are cancer! Fosta ispită de la Insula Iubirii și-a ieșit din minți
Fanatik.ro
Ce meserie are Kira, fiica lui Gică Hagi. Cu ce se ocupă, puțină lume știe ce studii are
Capital.ro
Decizia care o va înfuria pe Elena Udrea. Fosta sa mână dreaptă, pe un post-cheie în România. Mărturia ei a condamnat-o pe Udrea
Playtech.ro
Reguli noi pentru șoferi în Grecia din 18 iunie. Ce trebuie să ai obligatoriu în mașină
Adevarul
Pariul riscant al PSD: Moțiune de cenzură sau anticipate? De ce Nicușor Dan ar putea bloca planul social-democraților
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Gică Hagi este noul selecționer al României. Când începe mandatul „Regelui”
iamsport.ro
Radu Banciu a numit antrenorul român din străinătate care ar fi fost o soluție mai bună decât Gică Hagi: ”Are stofă”
MediaFlux
Președintele Nicușor Dan, anunț oficial despre TVA-ul plătit de români. „Legat de TVA, este parte din bugetul pe 2026”
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj