Dinamo este liderul Grupei D a Ligii Campionilor la handbal masculin după victoria cu Wisla Plock

Campioana României la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a învins duminică, pe teren propriu, formaţia poloneză Wisla Plock, cu scorul de 24-21 (13-10), în cea de-a cincea partidă din Grupa D a Ligii Campionilor. Dinamo este lider, cu 8 puncte, după cinci etape.

14 oct. 2018, 19:43

În celelalte două meciuri din etapa a V-a s-au înregistrat rezultatele: Wacker Thun – Ademar Leon, scor 25-26 şi Elverum Handball – Riihimaen Cocks, 28-27.

Astfel, după cinci etape Dinamo are 8 puncte şi este urmată de Ademar Leon 7, Wisla Plock 6, Elverum 6, Riihimaen 2, Wacker Thun 1.

Anterior, Dinamo Bucureşti a obţinut următoarele rezultate în Grupa D: 26-24 cu Elverum Handball, 28-31 cu Ademar Leon, 35-34 cu Wacker Thun şi 32-31 cu Riihimaen Cocks.

În următoarea etapă, campioana României va juca în deplasare, tot cu Wisla Plock, în 3 noiembrie.

Potrivit regulamentului competiţiei, din grupele A şi B, superioare valoric, prima clasată se califică direct în sferturile competiţiei, iar echipele de pe locurile 2-6 ajung în optimi, unde se vor afla şi două echipe din grupele C şi D, inferioare valoric.

Şase câştigătoare din optimi se vor alătura în sferturi câştigătoarelor grupelor A şi B, pentru cele patru locuri din semifinale.

Meciurile din optimi vor avea loc între 20 şi 21 martie 2019, cele din sferturi între 24 aprilie şi 5 mai, iar Turneul Final Four în 1-2 iunie.

În sezonul trecut, Dinamo Bucureşti nu a reuşit să treacă de faza grupelor.

Deţinătoarea Ligii Campionilor este echipa Montpellier HB.