Dinamo, PEDEPSITĂ de FRF. SANCŢIUNE DURĂ pentru incidentele de la meciul cu Viitorul

Comisia de Disciplină a FRF a sancţionat pe Dinamo cu interzicerea pentru cinci jocuri a galeriei sau grupurilor de suporteri la jocurile disputate de echipă în deplasare şi cu o penalitate sportivă de 15.000 lei, după incidentele de la meciul cu Viitorul, de la Ovidiu. De asemenea, Viitorul a fost amendată cu 10.000 de lei.
Filip Stan
26 iul. 2019, 13:17
Dinamo, PEDEPSITĂ de FRF. SANCŢIUNE DURĂ pentru incidentele de la meciul cu Viitorul

„FC Viitorul Constanţa vs. FC Dinamo 1948 – Incidente – În temeiul art. 82.2, coroborat cu art. 82.3., lit.e, teza finală, şi art. 20.6 din RD, se sancţionează clubul FC Dinamo 1948 cu interzicerea pentru cinci jocuri a galeriei sau grupurilor de suporteri la jocurile disputate de echipă în deplasare şi o penalitate sportivă de 15.000 lei; În temeiul art. 82.1, coroborat cu art. 83.7 din RD, se sancţionează clubul FC Viitorul Constanţa cu o penalitate sportivă de 10.000 lei”, se arată pe site-ul LPF.

ANUNŢ-ŞOC după incidentele GRAVE la Viitorul – Dinamo 5-0. „Ambele echipe pot pierde cu 0-3”

Viitorul a învins, pe 15 iulie, pe teren propriu, cu 5-0 (1-0), pe Dinamo, în ultima partidă a etapei 1 a Ligii 1, un meci marcat de incidente. După golul de 3-0 al gazdelor, din minutul 66, mai mulţi suporteri dinamovişti au intrat pe teren, fiind cu greu imobilizaţi şi scoşi din suprafaţa de joc de stewarzi. Jandarmii au intervenit şi s-au postat în faţa peluzei în care se afla galeria dinamovistă, fără a intra în conflict direct cu suporterii. Meciul a fost reluat după o întrerupere de peste 20 de minute şi după ce galeria dinamovistă a fost evacuată.

În urma acestor incidente, gruparea mobilă de jandarmi Tomis Constanţa a anunţat că şase persoane au fost sancţionate după incidentele de la meciul de la Ovidiu, dintre FC Viitorul şi FC Dinamo.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Ce spune SRI despre riscul de atac terorist! Mesaj de ultimă oră despre nivelul de alertă
Fanatik.ro
Ce decizie a luat Coreea de Nord. Nimeni nu se aștepta la așa ceva
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii trebuie să facă solicitare către Asociația de Proprietari. Instanța refuză total controlul
Playtech.ro
Ce trebuie să faci dacă ai lovit o mașină în parcare și nu găsești proprietarul
Adevarul
Doi profesori din SUA sunt cei mai bogați români din topul Forbes al miliardarilor lumii. Pe lista scurtă mai apar Ion Țiriac și frații Pavăl
wowbiz.ro
Bugetul pe 2026 aduce bani în plus pentru unii pensionari. Cine poate primi până la 1.000 de lei, deși pensiile rămân înghețate
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată a ajuns în stare gravă la spital după ce mașina în care se afla a fost izbită de un camion, în Suceava
iamsport.ro
Anghel Iordănescu, la un pas de a fi luat la bătaie de un fost ”tricolor”: ”Nuuu, țineți-l!”
MediaFlux
Oana Țoiu pasează vina în cazul fiicei lui Victor Ponta către personalul consular: Eroare regretabilă, a existat o comunicare paralelă faţă de canalele oficiale
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj