RAPID – DINAMO scor 0-3 în derby-ul etapei a 9-a din Liga I

Dinamo a învins, sâmbătă seară, pe stadionul Giuleşti-Valentin Stănescu, cu scorul de 3-0 (1-0), pe Rapid, în derby-ul etapei a 9-a a Ligii I, în care dinamoviştii au evoluat cu un jucător mai puţin încă din minutul 7.

27 sept. 2014, 20:26

Golurile au fost marcate de Cordoş ’38, Alexe ’83 şi Bărboianu ’90+4 (penalti).

Ionuţ Nedelcearu a fost eliminat în minutul 7 pentru un fault din poziţie de ultim apărător la Buş.

0-1: Andrei Cordoş a marcat cu capul din şase metri după un corner executat de pe dreapta de Rotariu.

0-2: Marius Alexe a scăpat singur cu Drăghia şi a marcat de la circa 16 metri la colţul lung

0-3: Bărboianu a transformat un penalti acordat după un fault al lui Mera asupra lui Grecu

FC Rapid: Drăghia – Tînc, Mera, Al. Iacob, Mendy – V. Negru (Săndulescu ’65), Fl. Călin – Cojocnean (Martin ’70), Al. Coman, Buş – V. Balint (Milinceanu ’58). Antrenor: Ionel Ganea

FC Dinamo: Marc – Fai, Nedelcearu, Cordoş, S. Filip – Bărboianu, Boubacar – D. Rotariu (Gavrilă ’73), C. Matei (Grecu ’82), V. Lazăr – Bilinski (Alexe ’57). Antrenor: Flavius Stoican

Cartonaşe galbene: Balint ’12, Tînc ’56, Mera ’57, Mendy ’81, Săndulescu ’84, Buş ’87 / Cordoş ’13, Rotariu ’73, Fai ’81, Boubacar ’85

Meciul a fost arbitrat de Alexandru Tudor, ajutat la cele două linii de Bogdan Gheorghe şi Alexandru Cerei.

La meci au asistat aproximativ 4.000 de spectatori.

Acţionarul majoritar al FC Rapid, Valerii Moraru, a fost contestat de suporterii de la tribuna zero.