Dinamo S-A CALIFICAT în sferturile de finală ale Cupei României. VEZI TOATE REZULTATELE

Dinamo s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale Cupei României după victoria de la Mediaș, scor 3-1 cu Gaz Metan.

15 dec. 2016, 20:27

Dinamo a deschis scorul după o oră de joc prin Romera, care a primit o pasă foarte bună în adâncime de la Busuladzic și l-a învins pe Pleașcă cu un șut la colțul lung. Egalarea celor de la Gaz Metan a venit după alte șase minute. Eric a executat o lovitură liber, Cristea a ajuns mingea în marginea careului de unde a centrat pentru Axente, care a înscris. Dinamoviștii și-au asigurat victoria în minutul 77, când Popa a centrat, iar Buzean și-a trimis balonul în propria poartă. Nistor a stabilit scorul final la ultima fază a meciului.

CUPA ROMÂNIEI – OPTIMI DE FINALĂ

MARŢI

CS Afumaţi – ACS Poli Timişoara 0-3 (Drăghici 4, Vădrariu 75, Llorente 90)

Dacia Unirea Brăila – CS U Craiova 0-2 (Surugiu 7, R. Petre 90+3)

CFR Cluj – CSM Poli Iaşi 2-0 (Bud 6, D. Roman 73)

MIERCURI

FC Voluntari – ASA Tg. Mureş 3-0 (Popadiuc 42, L. Cazan 56, M. Căpăţînă 79)

CS Mioveni – Steaua 1-1, 6-5 după penalty-uri (Nilă 95 / Vl. Achim 114)

JOI

Luceafărul Oradea – Astra Giurgiu 1-3 (Cigan 40 / Junior Morais 33, D. Niculae 68, Hlinca 89a)

Viitorul – Pandurii 3-0 (G. Iancu 30, Vână 62, Purece 65)

Gaz Metan Mediaş – Dinamo 1-3 (Axente 66 / Romera 60, Buzean 77a, Nistor 90+3)