Diplomaţii israelieni, în grevă pe termen nelimitat. Denunţă condiţiile de muncă

Diplomaţii israelieni au început miercuri o grevă pe termen nelimitat pentru a protesta împotriva condiţiilor de muncă, peste o sută de ambasade şi consulate din întreaga lume fiind închise, relatează AFP.
Filip Stan
30 oct. 2019, 13:31
Diplomaţii israelieni, în grevă pe termen nelimitat. Denunţă condiţiile de muncă

”Suntem constrânşi să închidem reprezentanţele israeliene în lume începând de astăzi”, a anunţat sindicatul angajaţilor Ministerului Afacerilor Externe, într-un comunicat, care precizează că ”serviciul cu publicul rămâne închis”.

Ambasadorul israelian în Belgia, Emmanuel Nachson, a explicat că de acum încolo diplomaţii trebuie să prezinte o dovadă a tuturor cheltuielilor efectuate la domiciliul lor pentru primirea de oaspeţi.

”Când primiţi pe cineva acasă, când luaţi cina sau o altă activitate, nu este întotdeauna posibil să prezentaţi chitanţă pentru tot”, a spus el pentru postul de radio israelian.

”Trebuie să aibă încredere în noi când declarăm cheltuielile”, a adăugat Emmanuel Nachson, subliniind că ambasada israeliană din Belgia a fost de asemenea închisă.

Cotidianul financiar israelian Globes relata luna trecută că Ministerul Afacerilor Externe din Israel se confruntă cu o criză gravă după mai multe reduceri ale bugetului său. Potrivit publicaţiei citate, contabilul general al ministerului le-a cerut diplomaţilor să înceteze toate călătoriile de afaceri şi să renunţe la orele suplimentare ale angajaţilor locali din străinătate.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Anamaria Prodan și Laurențiu Reghecampf s-au împăcat! Impresara a făcut marele anunț
Fanatik.ro
Ratează Ştefan Baiaram transferul de la Universitatea Craiova după eliminarea şoc din Conference League?! “Trebuia lăsat în teren!”
Capital.ro
Tentativă de lovitură de stat. Călin Georgescu vrea să scape. Ce au cerut avocații înainte de judecată
Playtech.ro
Cât câștigă pe lună un român care strânge PET-uri din tomberoane. Sumele reale
Adevarul
UE acordă Ucrainei un împrumut masiv de 90 de miliarde de euro. Viktor Orbán, critic: „A da bani înseamnă război”
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
20.000.000 de euro pentru Florin Tănase: 'Este un profesionist'
MediaFlux
Bani cadou de la Guvern pentru românii vulnerabili! Cum poți primi ajutorul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet