Directiva privind drepturile de autor, adoptată. YouTube, Facebook şi Google News, cele mai afectate de noua legislaţie

Consiliul Uniunii Europene a adoptat, luni, Directiva privind drepturie de autor, ce presupune, între altele, că platformele online sunt responsabile pentru conţinutul încărcat de utilizatori, iar jurnaliştii trebuie să primească o cotă-parte din toate veniturile legate de drepturile de autor obţinute de editorii lor.
Iulian Tudor
15 apr. 2019, 13:36
Directiva privind drepturile de autor, adoptată. YouTube, Facebook şi Google News, cele mai afectate de noua legislaţie

Adoptarea acestei reforme înseamnă că statele membre ale Uniunii trebuie să o pună în aplicare la nivel naţional în termen de doi ani.

Directiva vizează să asigure aplicarea legislaţiei privind drepturile de autor de lungă durată şi în cazul mediului digital. YouTube, Facebook şi Google News sunt câteva din companiile de internet care vor fi cel mai mult afectate de noua legislaţie.

Directiva doreşte, de asemenea, să asigure faptul că internetul va rămâne un spaţiu de libertate a expresiei.

Directiva va consolida şansele deţinătorilor de drepturi, în special muzicieni, artişti interpreţi şi scenarişti („creatori”), ca şi ale editorilor de presă, de a negocia acorduri mai bune privind plata pentru utilizarea lucrărilor lor atunci când sunt încărcate pe platformele de internet.

În practică, platformele de internet devin responsabile în mod direct pentru conţinutul încărcat pe site-urile lor, iar editorii de ştiri vor primi automat dreptul de a negocia înţelegeri în numele jurnaliştilor lor pentru articolele utilizate de către agregatorii de ştiri.

Parlamentarii europeni au adoptat luna trecută proiectul Comisiei Europene, pentru a proteja industria creativă a Europei, care valorează anual 915 miliarde de euro (1.000 de miliarde de dolari) şi are 11,65 de milioane de angajaţi.

DailyBusiness
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații apărută în timpul unor lucrări planificate
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Imposibilul aproape posibil: Denis Drăguș la FCSB! Gigi Becali i-a promis cel mai mare bonus de Champions League oferit în fotbalul românesc. Exclusiv
Capital.ro
Banca îți poate bloca plățile chiar dacă ai bani în cont. Regula pe care puțini români o cunosc
Playtech.ro
15 greșeli de limba română pe care le fac și oamenii cu facultate. Tu câte recunoști?
Adevarul
Ziua în care 17 vagoane cu marfă au sosit de la Moscova în Gara Obor. Ce conțineau cele peste 1400 de cutii trimise de la Kremlin
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Magicianul Daniel, tânărul de 26 de ani dat dispărut în urmă cu aproape două săptămâni, a fost găsit fără suflare
iamsport.ro
Bölöni, dezamăgit de Generația de Aur: ”M-a surprins negativ asta”
MediaFlux
Cel mai mare secret ascuns de Elena Ceaușescu. Securitatea a mușamalizat totul DOCUMENTE
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?