Directoarea Casei de Cultură Beiuş, reţinută pentru complicitate la abuz în serviciu

Directoarea Casei de Cultură Beiuş, Anca Banda, soţia primarului comunei Drăgăneşti Ovidiu Banda, a fost reţinută, luni, de procurorii DNA Oradea, fiind acuzată că a prezentat documente false în privinţa unor cheltuieli ale Centrului pentru Promovarea Culturii, al cărui director este cercetat şi el.
Filip Stan
02 dec. 2013, 19:49
Directoarea Casei de Cultură Beiuş, reţinută pentru complicitate la abuz în serviciu

Directoarea Casei de Cultură Beiuş, Anca Banda, soţia primarului comunei Drăgăneşti, Ovidiu Banda, a fost reţinută, pe 24 de ore, pentru complicitate la abuz în serviciu în dauna interesului public, în dosarul deschis iniţial pe numele fostului manager al Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Bihor, Adrian Dume, scrie Mediafax.

Măsura a fost luată în dosarul deschis iniţial pe numele fostului manager al Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Bihor, Adrian Dume.

Potrivit unui comunicat transmis de Biroul de Presă al DNA, în perioada iunie – septembrie, Anca Banda a reprezentat Asociaţia „Opera per Sempre”, Fundaţia „Iosif Vulcan” şi Asociaţia pentru Cultură, Spiritualitate şi Dezvoltare a Relaţiilor Transfrontaliere, fără a avea vreo calitate în cadrul acestora.

„În numele acestor organizaţii, pe parcursul derulării mai multor contracte cu Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Bihor (în calitate de finanţator), a prezentat mai multe documente justificative false cu privire la cheltuieli efectuate în realizarea proiectelor, în vederea justificării sumelor de bani obţinute”, se arată în comunicat.

În acest mod a fost adus un prejudiciu Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Bihor în valoare de 102.000 lei.

Anca Silvia Banda va fi prezentată la Judecătoria Oradea cu propunere de arestare preventivă pe 29 de zile.

Fostul manager al Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Bihor, Adrian Dume, a fost arestat preventiv, la finele lunii octombrie, lui fiindu-i imputat faptul că ar fi decontat cheltuieli pentru organizarea şi desfăşurarea unor evenimente, în perioada mai – iulie 2013, care, în realitate, nu au avut loc şi, mai mult decât atât, că şi-ar fi forţat subalternii să facă plăţi în baza unor documente fictive.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Tragedie aviatică! Un avion a lovit o mașină pe pista de aterizare și s-a rupt în două. Două persoane au murit
Fanatik.ro
Adrian Mutu a propus un transfer de marcă la Dinamo, după 0-2 cu Rapid: „Îți trebuie calitate!”. Reacția lui Andrei Nicolescu în direct
Capital.ro
Călin Georgescu, demascat. Mihai Tatulici a aflat ce e în spatele fațadei: Milioane de tembeli abia așteaptă să se îndrăgostească!
Playtech.ro
Calcul impozit pe locuințe 2026: exemple concrete pentru apartamente de 50, 70 și 100 mp
Adevarul
România putea fi printre primele cele mai influente 15 țări din lume. Cum am ratat o șansă uriașă: „A fost opțiunea statului român”
wowbiz.ro
Moartea unei românce, surprinsă pe camerele de supraveghere! Ana era îngrijitoare în Italia și a avut un sfârșit tragic. Ce s-a întâmplat cu ea, cutremurător
Economica.net
Noi reguli pentru români - Cum vom folosi telefoanele, tabletele și laptopurile
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
BREAKING NEWS Explozie la o casă din Teleorman, în urma unei acumulări de gaze! Trei persoane au fost rănite
Cancan.ro
Crimă în Dolj: un bărbat de 45 de ani și-a ucis soția de 39 de ani. Cui i-a spus planul macabru, înainte de tragedie
iamsport.ro
Se întoarce la națională?! Edi Iordănescu chiar a cerut să plece de la Legia! Cum au reacționat jucătorii și ce decizie a luat conducerea
MediaFlux
ANM anunță că vremea se va încălzi treptat! Temperaturile ajung la 26 de grade Celsius până miercuri. Unde va fi cel mai cald
stirilekanald.ro
Vacanță de 19 zile pentru elevii din România! Important de știut
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi