Directorul Administraţiei Naţionale de Meteorologie ne dezvăluie cum va fi vremea de Crăciun. Cât va mai ţine frigul

Elena Mateescu, directorul executiv al ANM, a declarat la România TV că temperaturile în ultimele trei săptămâni din decembrie vor fi peste normele climatologice specifice perioadei.
Marius Neagu
03 dec. 2019, 19:58
Directorul Administraţiei Naţionale de Meteorologie ne dezvăluie cum va fi vremea de Crăciun. Cât va mai ţine frigul

„Este deja iarnă, pentru că vorbim deja de o vreme deosebit de rece noptea și dimineţa și până sâmbătă vorbim de minine, la nivelul întregii ţări, de la -11 grade la -1 grad Celsius. Miercuri dimineață minimele vor coborî chiar până la -15 grade Celsius în depresiunile din estul Transilvaniei, joi la fel, iar vineri chiar mai coborâte.

PROGNOZA METEO. Vreme rece în toată ţara. Meteorologii anunţă temperaturi de până la minus 12 grade

În următoarele zile contăm pe maxime de până la 6 grade. Abia de la începutul sptamanii viitoare putem vorbi de valori aproapiate de nomalul perioadei. De altfel, săptămâna 2-9 decembrie are temperaturi medii sub norme, pentru că vorbim de abateri care se situază la nivelul întregii ţări abateri cu -4 grade Celsius și precipitații deficitare în sud-est„, a spus meteorologul Elena Mateescu, la România TV.

Totodată, directorul executiv al ANM a făcut şi prognoza până la sfârşitul anului. „Estimările Centrului European privind prognoza vremii pe termen mediu, pentru luna decembrie, indică în prima săptămâna o vreme mai rece decât în mod obişnuit, apoi fiecare săptămână, respectiv 9-16 decembrie, 16-23 decembrie şi 23-30 decembrie, din punct de vedere termic ne asteptăm la acest moment să fie temperaturi ușor peste normalul perioadei. În săptămâna 9-16 decembrie şi 16-23 vor fi abateri pozitive de până la 3.5 grade Celsius față de norme. În ultima săptămână, 23-30 decembrie, vor fi abateri mai coborâte, de 2 grade Celsius, dar totuşi peste norma climatologică a perioadei„, a declarat Elena Mateescu, pentru România TV.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Sportivul celebru care a fost acuzat de violență domestică! Fosta iubită a publicat imagini cu vânătăile și rănile suferite
Capital.ro
Reguli la bloc pentru proprietarii apartamentelor nelocuite. Obligații chiar și cu zero persoane declarate la întreținere
Playtech.ro
Impozitul auto în 2026: Noua formulă de calcul aduce creșteri masive, iar mașinile hibride pierd avantajele fiscale
Adevarul
Impozit cât două salarii medii pentru un apartament minuscul. Explicațiile unui specialist
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Două femei au fost lovite de mașină, în timp ce mergeau pe marginea șoselei, în Dolj! Una dintre ele și-a pierdut viața
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLigă îl atacă pe primar: ”E strigător la cer! Trebuie un semnal de alarmă ca să facă el ceva, sunt probleme foarte mari, e vorba de respect”
MediaFlux
Ne luăm adio de la cele 4 anotimpuri? Anunțul care răstoarnă tot ce știam
stirilekanald.ro
El este polițistul care l-a ucis pe Sergiu, moldoveanul găsit pe un câmp din Italia. Ucigașul l-a privit în ochi și l-a împușcat în cap, după care a fugit din țară
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend