Directorul Dacia, mesaj către Guvernul Orban: Protejaţi maşinile noi, avem nevoie de programul Rabla

Christophe Dridi, directorul general al Automobile Dacia, i-a transmis premierului Ludovic Orban faptul că industria auto din România are nevoie ca Guvernul să continue să pună presiune în favoarea automobilelor noi şi împotriva maşinilor uzate, în special prin programul Rabla.
Iulian Tudor
10 dec. 2019, 20:18
Directorul Dacia, mesaj către Guvernul Orban: Protejaţi maşinile noi, avem nevoie de programul Rabla

Directorul Automobile Dacia a precizat că industria auto din România produce 14% din Produsul Intern Brut şi reprezintă 26% din exporturile României.

„Industria auto este foarte importantă pentru România, pentru că aceasta reprezintă 14% din PIB şi 26 % din exporturi, şi de aceea avem 5 priorităţi pentru România. Prima e infrastructura, e cea mai importantă. Tot ce se va realiza pentru îmbunătăţirea infrastructurii va fi un catalizator pentru întreaga economie, şi cu siguranţă pentru sectorul construcţiei de maşini. A doua prioritate pe care v-o împărtăşim, domnule prim-ministru, este legată de invazia maşinilor uzate, pentru noi este foarte important să se pună presiune în favoarea maşinilor noi. Maşinile noi aduc bani la buget prin taxe, dar maşinile vechi nu aduc nimic, sunt poluante şi sunt nesigure. Deci vrem să continuaţi să protejaţi maşinile noi şi avem nevoie în special de programul Rabla, pentru încurajarea producţiei de maşini noi în România, dar şi în beneficiul automobilelor noi de import. Programul Rabla este o măsură foarte bună”, a explicat Christophe Dridi.

Totodată, Dridi a mai cerut Guvernului român să pună accent pe formarea profesională a specialiştilor în robotică şi în automatizare.

„De asemenea, avem nevoie să dezvoltăm educaţia profesională duală, avem nevoie de oameni care ştiu robotică şi automatizare, industrie digitală, pentru că vor exista locuri de muncă pentru toţi cei care se vor duce spre aceste direcţii profesionale, şi de aceea avem nevoie de aceste specializări în pregătirea duală. Sunt sigur că vom avea sprijin de la Guvern în acest sens. Altă prioritate pentru noi este integrarea locală. Cu cât suntem mai integraţi local, cu atât mai bine. Cu cât lucrăm mai mult cu furnizorii români sau cu furnizorii internaţionali aflaţi în România, cu atât mai puternic va fi sectorul auto”, a mai spus Christophe Dridi.

Directorul Automobile Dacia i-a mai transmis premierului că industria auto din România are nevoie de compensare pentru a putea rămâne competitivă în Europa.

„Cea de-a cincea prioritate este competitivitatea, care nu e o opţiune, pentru că suntem în Europa, iar unele costuri vor creşte, asta e normal, dar avem nevoie, domnule prim-ministru, să compensăm, ca să rămânem competitivi”, i-a transmis directorul Automobile Dacia lui Ludovic Orban.

DailyBusiness
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
Spynews
Oana Lis trece prin momente cumplite. A izbucnit în plâns: „Viața m-a îngenuncheat”
Fanatik.ro
Gigi Mulţescu, primire ostilă la Universitatea Craiova: “Au spus că a venit dinamovistul ăla!”. Cum i-a câștigat pe olteni. Exclusiv
Capital.ro
Legăturile din spatele ascensiunii lui Călin Georgescu. Tudor Păcuraru dezvăluie legăturile obscure, finanțările externe și pericolele politice
Playtech.ro
La ce înălţime trebuie să stea termostatul pentru a consuma mai puţin gaz: aşa vei economisi la facturi
Adevarul
Capcană pe Centura Capitalei: „Rupi un sfert de mașină acolo”. Reacția autorităților
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Jasmina este tânăra de 20 de ani care și-a pierdut viața în impactul devastator de pe Calea Ferentari! Prietena ei se afla la volan
iamsport.ro
Cea mai mare afacere din fotbalul românesc: '123 de milioane de lei'
MediaFlux
După prea multe luni în Thailanda, Radu Vâlcan numai suportă frigul din România. Cum umblă îmbrăcat prezentatorul de la „Insula iubirii” PAPARAZZI FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Meciuri de 5 stele în etapa a 5-a din Grupa UCL: prezentare, statistici, cote pariuri