Dispare carnea de porc românească din piețe, înainte de Crăciun! Comercianții avertizează că importurile au crescut masiv

Carnea de porc românească dispare din piețe, înainte de Crăciun. Este avertismentul pe care l-a lansat vicepreședintele Asociației Naționale a Comercianților Mici și Mijlocii din România (ANCMMR), care arată că numai 20% din carnea din comerț este produsă la noi în țară.
Alina Costache
17 dec. 2024, 21:43
Dispare carnea de porc românească din piețe, înainte de Crăciun! Comercianții avertizează că importurile au crescut masiv

Carnea de porc românească este pe cale de dispariție în piețe, în contextul în care țara noastră importă peste 80% din carnea de porc care circulă pe piață. Este avertismentul lansat de Feliciu Paraschiv, vicepreședinte al Asociației Naționale a Comercianților Mici și Mijlocii din România (ANCMMR), care arată că prețul cărnii românești este mult mai mare decât cel al celei importate.

Dispare carnea de porc românească din piețe, înainte de Crăciun

În România nu prea se mai consumă carne de porc de proveniență românească, având în vedere că peste 80% provine din importuri, spune Radu Paraschiv. În trecut, țara noastră ajunsese la performanța de a-și produce singură aproape 50% din carnea de porc necesară consumului intern, producție care a scăzut la numai 20% în ultimii ani. Prin urmare, depindem foarte mult de importurile din străinătate, ceea ce ne face să plătim prețuri mai mari la raft.

Citește și : Dosar penal după ce un bărbat a murit la pomana porcului! Unde și cum s-a întâmplat

Președintele ANCMMR susține că autoritățile nu au luat măsuri prin care să sprijine producătorii locali, ceea ce a făcut ca fermierii să se confrunte cu multiple dificultăți, precum epidemia de pestă porcină, ce a dus la abandonarea a multe afaceri.

De asemenea, reglementările au contribuit la dificultățile pe care fermierii le întâmpină, probleme la care se adaugă și focarele de pestă la oi și de gripă aviară, ce i-au afectat pe ceilalți producători. Paraschiv spune că, în ciuda dificultăților, autoritățile nu au sprijinit fermierii să reînceapă creșterea porcilor, importurile acoperind o mare parte din consumul intern.

Citește și : Cât câștigă un casier la LIDL, în România. Salariile sunt tot mai mari și se angajează oameni cu minim opt clase

Comerciantul a spus că există o creștere a prețurilor la produsele tradiționale consumate de români în perioada sărbătorilor, menționând că deși carnea nu a fost afectată semnificativ, lebărul, șoriciul, toba sau capul de porc au început să se scumpească, existând posibilitatea, ca în ultima săptămână înainte de Crăciun, aceste prețuri să crească și mai mult.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Teo Costache, reacție ironică după apariția lui Marcel de la Insula Iubirii! Ce l-a amuzat teribil
Fanatik.ro
Mitică Dragomir, previziune sumbră înainte de Universitatea Craiova – Levski: „Cu Dinamo puteau să ia nouă!”. Cine se califică mai departe în cupele europene 
Capital.ro
Pensie 2026. Documentul fără de care puteți pierde ani de vechime. Ce trebuie să faceți imediat
Playtech.ro
Averea declarată versus averea reală. Câți bani ar fi strâns Vladimir Putin de când conduce Rusia și ce spun investigațiile internaționale
Adevarul
Cine predă, de fapt, în școlile din România? Adevăruri și mituri despre profesorii titulari și suplinitori
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 34 de ani și-a pierdut viața după ce și-a abandonat soția pe marginea unui drum din Italia. În mașină se afla și fiul lor de 9 ani
iamsport.ro
Se apropie sfârșitul pentru CFR Cluj! Ce decizie au luat toți jucătorii din lot
MediaFlux
S-a intrat și cu nota 5 la Medicină. Mediile de admitere la UMF Iași au bătut recordurile în 2026
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România