Dmitri Medvedev, avertisment dur privind posibilitatea unui atac al Rusiei asupra bazelor NATO din România și Polonia: ”Este imposibil să excludem ceva, deoarece statele membre NATO s-au implicat efectiv pe deplin în acest conflict”

Vicepreședintele Consiliului de Securitate al Rusiei, Dmitri Medvedev, a lansat un avertisment îngrijorător, în contextul autorizării Ucrainei pentru folosirea rachetelor occidentale cu rază lungă de acțiune.
Irina Dumitrescu
28 nov. 2024, 18:49
Dmitri Medvedev, avertisment dur privind posibilitatea unui atac al Rusiei asupra bazelor NATO din România și Polonia: ”Este imposibil să excludem ceva, deoarece statele membre NATO s-au implicat efectiv pe deplin în acest conflict”

Întrebat dacă Rusia poate lovi centrele militare din România și Polonia, în cazul în care rachetele occidentale cu rază lungă de acțiune vor fi folosite în continuare contra sa de către Ucraina, Medvedev a răspuns că ”este imposibil să excludem ceva”.

”Dacă conflictul se dezvoltă prin scenariul escaladării, este imposibil să excludem ceva, deoarece statele membre NATO s-au implicat efectiv pe deplin în acest conflict”, a avertizat el, într-un interviu acordat Al Arabiya, potrivit antena3.

În același context, vicepreședintele Consiliului de Securitate al Rusiei a subliniat că ”statele occidentale trebuie să realizeze că luptă de partea Ucrainei”.

”Ele luptă nu numai prin trimiterea de arme și furnizarea de bani. Ele luptă direct, deoarece furnizează ținte pe teritoriul Rusiei și controlează rachetele americane și europene. Ei luptă cu Federația Rusă. Și dacă acesta este cazul, nimic nu ar putea fi exclus”, a declarat oficialul rus.

Citește și BNS salută creșterea salariului minim: ”Un pas firesc care va genera, în mod natural, și alte creşteri salariale, contribuind la îmbunătăţirea nivelului de trai al angajaţilor”

Potrivit lui Medvedev, Rusia vrea pace, dar o pace condiționată de respectarea intereselor sale.

Medvedev: ”Chiar și cel mai dificil și trist scenariu este posibil”

”Chiar și cel mai dificil și trist scenariu este posibil. Nu ne-am dori un astfel de scenariu, am spus-o cu toții în repetate rânduri. Vrem pace, dar această pace trebuie să ia în considerare pe deplin interesele Rusiei”, a mai spus Dimitri Medvedev.

La 19 noiembrie, Ucraina a efectuat lovituri asupra unor ținte din regiunile Kursk și Bryansk, folosind rachete cu rază lungă de acțiune ATACMS de fabricație americană și Storm Shadow de fabricație britanică. Ca răspuns, Rusia a efectuat o lovitură combinată asupra unei întreprinderi a complexului militar-industrial ucrainean, folosind racheta balistică cu rază intermediară Oreshnik. Potrivit Ministerului rus al Apărării, în ultimele zile, forțele ucrainene au mai efectuat câteva lovituri folosind rachete cu rază lungă de acțiune de fabricație occidentală.

Citește și Cine sunt români care vor primi 330 de lei în plus la pensie. Când urmează să se vireze sumele

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Ce mănâncă zilnic Nadia Comăneci. Preparatul adorat de milioane de români la care a renunțat regina de aur a gimnasticii mondiale
Capital.ro
Prima de stabilitate în România. Cetățenii care pot primi 1.250 lei lunar. Condițiile obligatorii pentru a beneficia de bani
Playtech.ro
Ţara europeană în care oamenii îşi pierd casele din cauza amenzilor de circulaţie. Datoriile la stat îi lasă pe cetăţeni fără locuinţe
Adevarul
China construiește mașina de „unică folosință”. Cât costă un astfel de vehicul
wowbiz.ro
Ea este doctorița care s-a spânzurat de geamul apartamentului. A fost găsită fără suflare, atârnând de o funie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mașină răsturnată în șant la ieșire din Codlea! Salvatorii au ajuns de urgență la fața locului
iamsport.ro
Hagi, revoluție la echipa națională! Ce plan are: a făcut deja anunțul
MediaFlux
Cuba Gooding Jr. în România alături de Codin Maticiuc! UPDATE: Actorul a ajuns la Parlament după ce a vizitat șantierul noului spital IMAGINI FOTO și VIDEO EXCLUSIV
stirilekanald.ro
(P) De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani și ce poți face ca să te menții
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR